Turizm geliri arttı fakat kişi başına harcama azaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ödemeler Dengesi Raporu’nu açıkladı. Rapora göre bu yılın ilk çeyrek (Ocak-Mart) turizm geliri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 220 arttı. Aynı dönemde kişi başına ortalama harcama ise 709 dolardan 699 Dolara düştü.

13/06/2022 11:31
Turizm geliri arttı fakat kişi başına harcama azaldı

Ödemeler Dengesi Raporu’na göre bu yılın ilk üç aylık döneminde turizm geliri 4.5 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 2 Milyar Dolardı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Veri Yönetişimi ve İstatistik Genel Müdürlüğü Ödemeler Dengesi Müdürlüğü’nün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerini baz alarak yaptığı hesaplamaya göre bu dönemde turizmde kişi başına ortalama harcama 699 Dolar olarak gerçekleşirken bu rakam yabancı ziyaretçilerde 720, yurt dışında ikametli yurttaşlarda 626 Dolar olarak gerçekleşti.

Yabancı ziyaretçiler, yurtdşında ikametli yurttaşlardan daha çok harcadı

Turizmde kişi başına harcamalarda daha önce, genellikle yurt dışında ikametli yurttaşların harcaması yabancı ziyaretçilerden yüksek olurken bu kez tersi olmuş. Yabancı ziyaretçiler, yurtdşında ikametli yurttaşlardan daha çok harcadı.

Yılın ilk çeyreğinde yabancı ziyaretçilerde ortalama harcama 720, yurt dışında ikametli yurttaşlarda 626 Dolar olarak gerçekleşti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.