Turizm en çok istihdam sağlayan sektör oldu

Turizm sektörü, şubat ayına kıyasla ilan sayısı en çok artan sektör oldu. Buna göre bir önceki aya kıyasla turizm sektörü ilanlarında Antalya’da %58, Muğla’da %51, İzmir’de ise %35 oranında artış yaşandı.

13/04/2022 11:50
Turizm en çok istihdam sağlayan sektör oldu

Kariyer.net’in mavi yaka iş ihtiyaçlarını karşılamak için hayata geçirdiği lokasyon bazlı iş arama uygulaması “İşin Olsun”un verilerine göre, turizm sektörü, şubat ayına kıyasla ilan sayısı en çok artan sektör oldu. Buna göre bir önceki aya kıyasla turizm sektörü ilanlarında Antalya’da %58, Muğla’da %51, İzmir’de ise %35 oranında artış yaşandı.

Rusya-Ukrayna savaşının turizm sektörünü negatif etkilediğini söyleyen Kariyer.net Genel Müdürü Fatih Uysal, “Esnek çalışmanın mümkün olmaması ve mevsimsellik nedeniyle sektörün tercih edilebilirliği düşse de bir önceki yıla göre %49 artan ilan oranı umut verici. Yanı başımızda devam eden savaş turizm sektörünü negatif etkiliyor. Rusya ve Ukrayna, turizmde Türkiye’nin önemli iki donörü konumunda yer alıyor

Savaş sona ererse mayıs, haziran ayından itibaren hızlı bir toparlanma olacağını düşünüyoruz. Almanya gibi pazarlardan gelen turistler savaş nedeniyle yaşanan belirsizliği bir nebze de olsa olumlu yöne çeviriyor. 2022 yılının ilk 3 aylık döneminde Almanya’dan gelen turist sayısının 2021 yılının aynı dönemine göre %93 oranında artması da pozitif gidişatın önemli göstergelerinden biri olarak umut veriyor” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.