Turizm Belgesi'yle UBER işi yapanlara kötü haber

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, "Turizm belgesiyle UBER işi yapanların belgeleri iptal edilecek" açıklaması yaptı.

14/06/2018 16:38
Turizm Belgesi'yle UBER işi yapanlara kötü haber

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, turizm yolcu taşımacılığı belgesiyle UBER işi yapanların tespit edildiği anda belgelerinin iptal edileceğini belirtti.  Belediyeden yapılan açıklamaya göre, İBB Başkanı Uysal, Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) UBER konusunda almış olduğu karara ilişkin gazetecilerin sorularını cevapladı.

Blooberg HT'de yer alan habere göre, alınan yeni kararla turizmcilerin rahatlayacağını belirten Başkan Uysal, İBB'nin verdiği turizm yolcu taşımacılığı belgesinin, amacı dışında kullanılmasına sınırlandırma getirildiğini vurguladı.

Turizmciler haklı olarak sitemde bulundular

Turizm yolcusu taşıyan firmaların, 7 kişiden az kişi taşımaları ve listeyi ilgili birimlere bildirmeleri yönünde karar alındığını hatırlatan Mevlüt Uysal, "Bu konuda turizmciler haklı olarak sitemde bulundular. Böyle olunca 7 yolcu sınırlandırmasını ortadan kaldırdık.

Yine 12 saat öncesinde bildirme ile ilgili kararı kaldırdık. Dolayısıyla bu son aldığımız karar, UBER'e yeşil ışık yakıldı gibi algılanmasın. Her halükarda turizm yolcu taşımacılığı belgesiyle UBER işi yapanlar tespit edildiği anda belgeleri iptal edilecek" dedi.

İstanbul turizm olarak en yoğun zamanını yaşıyor

İstanbul'un turizm olarak en yoğun zamanını yaşadığını ve turizmcilerin yaşamış olduğu sıkıntıyı giderme adına, sayı ve saat sınırlandırmasında düzenlemeye gittiklerini söyleyen Başkan Uysal, "Turizm yolcu taşımacılığı belgesiyle UBER ve korsan taşımacılık yapılamaz. Bu tür işlere müsaade edilmeyecek. Herkes aldığı belgeye göre hareket edecek. Başka bir şey yapamayacak" diye konuştu.

 

 

 

Yorumlar