Turizm 2023’e kadar eski günlerine dönemeyecek

Alman Kryptoszene tarafından yapılan araştırmada, Avrupa’ya dışarıdan gelen turist sayısında yüzde 58’lik tarihi bir düşüş yaşandı.

23/11/2020 13:59
Turizm 2023’e kadar eski günlerine dönemeyecek

Covid-19’un en yoğun yaşandığı kıtalardan Avrupa’da turizm sektörü çöktü. Bu kapsamda bir önceki yıla göre yüzde 58’lik düşüş yaşandı.

Kuşkusuz korona virüs en çok etkiyi Avrupa’da gösterdi. Şu an bir çok Avrupalı ülke kapılarını kapalı tutuyor. Ülkeler kendi vatandaşlarının sokağa çıkmalarını yasaklanırken Avrupa dışından turist kabul edilmiyor. Bu kapsamda dünyanın en çok turist ağılayan kıtası Avrupa tarihinin en düşük rakamlarına ulaştı. Alman araştırma şirketi Kryptoszene tarafından yapılan araştırma turizmdeki şaşırtıcı düşüşü gözler önüne seriyor.

Yapılan araştırmada turizm sektöründe dünya lideri Avrupa’ya dışarıdan gelen turist sayısında yüzde 58’lik tarihi bir düşüş yaşanmış. Araştırma 2020 yılı ocak-mayıs ayını baz alarak yapılmış. Özellikle karantina uygulamaları ve kısıtlamalar Avrupa’daki turizm sektörüne büyük darbe vurmuş. Ayrıca havayolları da bir çok uluslararası uçuşunu durdurmuş durumda. Avrupa’daki hava trafiği 12 Nisan’da 2 bin 99 uçuşla tarihinin en düşük rakamına ulaşmıştı. Bu düşüş yüzde 90’ların üzerinde olarak analiz edildi. Bu dönemde Avrupa’da otellere olan talepte çok azdı. 2019’a göre yüzde 46’lık bir düşüş yaşandı.

Avrupa Turizm Komisyonu (ETC) bu süre zarfında yüzde 46’lık doluluk oranının üzerinde turist kabul edilemeyeceğini açıklamıştı. Ve bu sektörlerde çalışan kişilerden 13 milyon kişi işsiz kaldı. Bu kapsamda ETC Avrupa’daki turizm büyümesinin 2023 yılına kadar 2019 altında olacağını öngörüyor. Komisyon Avrupa’nın eski günlerine dönüşünün kısa mesafeli ve Avrupa2daki iç hat uçuşlarının artmasıyla yakalanacağını söylüyor.

En çok etkilenen ülke Slovenya

2020’nin üçüncü çeyreğine ilişkin yolcu trafiği rakamlarının açıklanmasının ardından, Avrupa ülkelerinin Covid-19 krizi sırasında yaşadığı kriz ön plana çıkmıştı. Özellikle Slovenya’daki havacılığın yüzde 81,5’lik şaşırtıcı bir düşüşle Avrupa’nın diğer herhangi bir yerinden daha fazla etkilendiğini ortaya çıktı. Bu süreçte koronadan Rusya yüzde 49,2’lik düşüşle en az etkilenen ülke oldu.

Ülkenin tarifeli ticari uçuşları olan tek havalimanına Ljubljana Jože Pučnik Havalimanı, yolcu trafiği rakamlarında tüm kıtadaki en kötü performans gösteren havalimanı oldu. 2019’un aynı dönemine kıyasla, Slovenya’nın başkentine hizmet veren havalimanının yolcu sayısında yüzde 81,5 düşüş görüldü. Ljubljana Jože Pučnik Havalimanı’ndan bugüne kadar 2020 yılı boyunca sadece 270 bin kişi uçtu.

Öte yandan Rusya’da düşüş yüzde 49,2 oldu diye bahsetmiştim. Avrupa havacılık endüstrisinin bu yılki performansı son derece düşük. En iyi performans gösteren ikinci ülke yüzde 59,2’lik düşüşle Norveç olurken, onu yüzde 59,3 ile Arnavutluk izledi. (Haber Aero)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir