Turistik sahillerde kırmızı alarm

Miami'den, Meksika'ya kadar popüler turistik sahilleri kaplayan kahverengi 'Sargassum' tipi yosunlar yüzünden kırmızı alarm verildi.

21/08/2019 00:56
Turistik sahillerde kırmızı alarm

'Sargassum' türü yosunlar, Miami'den, Meksika plajlarına kadar her yeri sardı. Ülke kıyılarında her sene yaşanan bu istila kıyı bölgelerinin en büyük gelir kaynağı turizm sektöründe büyük endişeye yol açtı.

Dünyaca ünlü plajları istila eden bu çamur rengi 'Sargassum' yosunları bozuk yumurta kokusu yaymaya başladı. Özlem Küçüközcan imzalı habere göre, kötü kokuyu alan turistler, plajlardan uzak durmaya ve otel rezervasyonlarını iptal etmeye başladı.

500 kilometrelik kıyı şeridini kaplayacak bu yosunların bölgeye vereceği maddi zararın milyarlarca dolar olacağı tahmin ediliyor.

Kötü kokulu 'Sargassum'lar, yalnızca sahili çevreleyen birçok turist beldesini rahatsız etmekle kalmıyor, aynı zamanda denizdeki eko sistemleri de tahrip ediyor.

Yosunların hava ile teması ile birlikte ortaya çıkan bozuk yumurta kokusu ise insanlarda solunum yetersizliğine neden olabiliyor. Ayrıca gözlere teması halinde körlüğe kadar gidebilecek sağlık sorunları ortaya çıkıyor.

Sargassum ayrıştırıldığında, hidrojen sülfür üretiyor. Havada, solunum problemlerinden cilt döküntülerine kadar her şeye neden olabilecek yakıcı bir gaz olma özelliği taşıyor. Suda oldukça asidik olan hidrojen sülfür, yüzücüler için toksik olabiliyor. Deniz yosununa temas eden veya yakın olan kişiler kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve baş ağrıları da bildirmişlerdir.

 

Yorumlar