Turisti biz getiriyoruz biz taşıyacağız

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) turizm belgesi ile taşımacılığa getirdiği yaptırımlarda sınırların doğru çizilmesi gerektiğini vurguladı.

12/06/2018 17:13
Turisti biz getiriyoruz biz taşıyacağız

Başkan Bağlıkaya, "Turizmciler olarak turistlerin taşımasının engellenmesine karşı çıkacağız. Turisti biz getiriyoruz. Onları biz taşıyacağız" diye konuştu. Göreve geldikleri andan itibaren yaptıkları çalışmalar sonucunda, 1973 tarihli yönetmeliğin yürürlükten kaldırılarak geçen hafta yeni Seyahat Acentaları Birliği Yönetmeliği'nin yayımlandığını söyleyen Firuz Bağlıkaya, TÜRSAB yapılanmasının resmi bir hüviyet kazandığını vurguladı.

Düzenlemeyle Yöre Temsil Kurulları oluşturulacak şekilde, 100 acente ve üstüne ayrı, altına ayrı bir yapılanma öngörüldüğünü, ayrıca coğrafi bölgelere göre belirlenmiş Bölge Başkanlıkları oluşturulduğunu ifade eden Bağlıkaya, "Yeni yönetmeliğe göre iç tüzüğümüzü hazırlayacağız. Bu tüzüğe göre söz konusu kurullara seçimlerimizi yaparak yeni bir dönemi başlatacağız" dedi.

Profesyonel Genel Sekreter"dönemi başladı

Habertürk'ün haberine göre, düzenlemeyle ilk kez "Profesyonel Genel Sekreter" döneminin de başladığına dikkati çeken Başkan Firuz Bağlıkaya, "Ayrıca yönetmelik tüketiciyi aldatan acentelerle ilgili çok daha sıkı bir denetim sürecini getiriyor. Faaliyetten süreli ve süresiz men etme gibi cezalarımız var.

Tabii ki cezaları Seyahat Acentaları Birliği vermiyor. Birlik, dosyaların soruşturmalarını tamamlayarak Bakanlığa bu taleplerle iletiyor. Ama biz çok daha etkin bir denetleme sistemi üzerinde çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

O iddialara yanıt verdi

Özellikle son dönemde UBER tartışmalarıyla gündeme gelen "Taksicilik faaliyetlerinin Seyahat Acentaları Birliği belgesiyle yapıldığı" iddialarına da yanıtlayan Bağlıkaya, "Biz bu tür faaliyetlerin kesinlikle karşısındayız. Seyahat acentesi belgesiyle taksicilik yapılamaz. Yapanları tespit ettiğimizde zaten belgelerinin iptali için Kültür ve Turizm Bakanlığına dosyalarını sevk ediyoruz.

Taksici arkadaşlarımızın gönülleri rahat olsun. Biz seyahat acenteleri birliği olarak bizim belgemiz kullanılarak bir taksicilik faaliyeti yapılmasına zaten müsaade etmiyoruz. Varsa tespitleri bize ihbarda bulunabilirler. Bütün bölge yönetimlerimiz de bu konuda uyarılmış vaziyette" dedi.

O karara tepki verdik

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, İBB UKOME tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen toplantıda, turizm belgesi ile taşımacılığa yönelik alınan yeni kararlara da tepki gösterdiklerini anımsattı. UBER'le ilgili şikayetler sonrasında alınan bu kararlarla getirilen yaptırımların, turizmcileri de etkilediğine vurgu yapan Başkan Bağlıkaya, turistin taşınmasının engellenmesine de rıza göstermeyeceklerini vurguladı.

Firuz Bağlıkaya, "Turizmciler olarak turistlerin taşımasının engellenmesine de karşı çıkacağız. Turisti biz getiriyoruz. Onları biz taşıyacağız. Dolayısıyla buradaki sınırlarımızı doğru çizmemiz lazım. Biz kimsenin ekmeğine, mesleğine müdahale eden bir hareket içinde değiliz, tam tersine onları üzerimize düştüğü biçimde koruyoruz.

1618 sayılı yasa mesleki olarak kırmızı çizgimizdir

Ama buralardaki bulanık alanlardan faydalanıp, tutup da bizim turistimizi taşıyacak bir noktaya gelirse iş, biz buna şiddetle karşı çıkarız, müsaade de etmeyiz.

Yasal olarak onları taşımak bizim hakkımızdır. Belgesinin adına ne derseniz deyin, istediğiniz ismi takabilirsiniz turisti seyahat acentesi taşır. Çünkü tur ve transfer, seyahat acentesinin münhasır hizmetidir. 1618 sayılı yasa var. Mesleki olarak kırmızı çizgimiz budur" diye konuştu.

Bağlıkaya, bu konuda belediyeler ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığıyla yaşanan anlaşmazlıkların da kısa süre içerisinde yapılacak istişarelerle çözüleceğini umduğunu belirtti.

TİK üçüncü toplantısını yapacak

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un teşvikleriyle 9 meslek paydaşının bir araya gelerek Turizm İstişare Kurulunu (TİK) oluşturduğunu anımsatan Firuz Bağlıkaya, "Bu tamamen sivil bir örgüt. İçerisindeki 9 ana paydaşın sayısı artabilir. Yeni üye alımıyla ilgili prosedürleri ve birliğin iç planını hazırlıyoruz. Şu ana kadar iki toplantı yaptık, 21 Haziran'da da Sayın Bakanımızın himayelerinde üçüncü toplantımızı yapacağız" bilgisini verdi.

Şu an oluşum aşamasında olan TİK'in içerisinde görev alan tüm paydaşların, Türkiye turizmini daha ileriye götürme amacını güttüğünü vurgulayan Bağlıkaya, "Biz TİK'i bir sivil örgüt olarak kurduk. 'Yasası olmalı mı' noktasında artık takdir siyasetin. Biz çalışmaya başlıyoruz. İnşallah olgunlaşırsa, verimli bir hale gelmeye başlarsa tabii ki bunun yasal olarak da düzenlenip bir üst kurul haline gelmesi lazım" diye konuştu.

Turizm zayıf bir yapıyla yönetilmeyecek

TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, 24 Haziran'dan sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın yapısında gerçekleştirilmesi planlanan değişikliklere ilişkin de şöyle dedi: "Aynı zamanda Turizm İstişare Kurulu Sözcüsü olduğum için bu konuda onlar adına da rahatlıkla söyleyebilirim ki hiçbir şekilde turizmin şu andaki yapısından daha zayıf bir yapıyla yönetilmesi gibi durumun olduğuna ihtimal vermiyoruz.

Çünkü turizmin ekonomideki önemi çok açık. 2017'de cari açığın yüzde 35'ini kapatmış, 21 milyar dolar net girdi sağlamış. Gerçekten cari açığı tek başına kapatma potansiyeline sahip bir sektörü oraya buraya bağlamak, neresi olursa orası, hükümetimizin çok tercih edeceği bir şey olmayacaktır diye düşünüyorum. Daha güçlü bir yapıya getirilebilir. Adının ne olduğu önemli değil ama daha güçlü hale gelir. Hiçbir şekilde daha zayıf bir hale geleceğini zannetmiyorum."

Turist sayıları motivasyonla artıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve bakanların konuşmalarında turizme çok önem verdiklerine işaret eden Firuz Bağlıkaya, "Önemi bu kadar kavranmış olan bir sektörün daha önemsiz hale getirileceğini asla düşünmüyorum. Bir değişiklik olacaksa da daha önemli bir yapıya kavuşturulacağına inanıyorum.

Şu anda ortada bir şey yok. Bir bakalım ne çıkacak. Bir söz vardır, kasaptaki ete soğan doğranmaz. Biz hep iyimseriz, iyi şeyler olacağına inanıyoruz. Turist sayıları da bu motivasyonla artıyor. Biraz moral lazım, o da var şu anda" şeklinde konuştu.

Bayramda iç turizm hareketli

Ramazan Bayramı'nın özellikle kısa olması ve seçim dönemine denk gelmesi sebebiyle turizmciler açısından büyük bir beklenti yaratmadığını aktaran TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, "Kurban Bayramı daha uzun olacak.

Turizmciler yerli turist açısından oraya biraz daha fazla bel bağladılar. Tabii Ramazan Bayramı'nda da iç turizm hareketinin 1 milyona yaklaşacağını, yani 1 milyon kişinin hareket edeceğini düşünüyorum" dedi.

 

Yorumlar