Tur satışlarına Ruble darbesi 

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), ülkede faaliyet gösteren seyahat acentelerinin Ruble'nin değer kaybetmesi nedeniyle tur satışlarında yüzde 12’ye varan düşüş yaşadığını açıkladı.

21/08/2023 23:52
Tur satışlarına Ruble darbesi 

Tur operatörlerinden gelen bilgilere atıfta bulunan birlik, tur satışlarında gerilemenin şu ana kadar kritik olmasa da yaşandığını vurgularken, açıklamasında, “Dolar ve Avro'daki artış sonrası Rusya’daki tur operatörleri satışlarda bir yavaşlama hissetmiş, ancak bu durumun henüz kritik olmadığı doğrulanmıştır.

Turistlerin uyum sağlamak için zamanları olduğu, döviz kurlarındaki değişiklikler nedeniyle ancak belirli destinasyonlarda satışların gerileyeceği tahmin edilmektedir” ifadelerini kullandı.

ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, mayıs ayından bu yana Dolar ve Euro döviz kurlarının istikrarlı bir şekilde arttığını hatırlatırken, Gazetem.ru'daki haberde,“Turistler bu duruma zaten uyum sağladı ve belirli bir hoşgörü ortaya çıktı. Ancak satış derinliği önemli ölçüde azaldı” diye konuştu.

Tur operatörlerinden zam uyarısı

Rusya’daki tur operatörleri, Ruble'deki düşüş nedeniyle yurtdışı ve yurtiçi tatil maliyetlerinin artacağı uyarısında bulundu. Sadece geçen hafta ortasından bu yana yurtdışı seyahat fiyatlarının yüzde 10 oranında arttığına değinen piyasa temsilcileri, fiyat artışının hem lüks hem de ekonomik destinasyonlarda olmak üzere tüm segmentlerde kaydedildiğini dile getirdi. Aynı zamanda sadece otel hizmetleri değil, turların yapısında da önemli bir paya sahip olan uçak biletlerinin de daha pahalı hale geldiği kaydedildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan Prime haber ajansına yaptığı açıklamada, tur fiyatlarındaki artışın döviz kurundaki artışla doğrusal bir seyir izlediğini vurgularken, “Uçak biletleri artık oldukça pahalı ve bilet bileşeni seyahat maliyetini etkilemeye başladı. Mısır, Sri Lanka, Goa gibi ekonomik destinasyonlar bile bundan zarar görecek” diye konuştu. Uzman, Ruble'deki değer kaybının aynı zamanda Türkiye ve Mısır gibi ülkelerin hedeflediği Rus turist sayısını olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.