Topkapı Sarayı gece ziyaretine açılıyor... İşte yerli ve yabancı turist fiyatı

Topkapı Sarayı, haftada bir gün gece ziyaretine açılıyor. Sarayı gece gezmenin maliyeti ise Türk vatandaşlarına 1.000 TL, yurt dışından gelenlere 5.000 TL olacak.

27/06/2024 12:40
Topkapı Sarayı gece ziyaretine açılıyor... İşte yerli ve yabancı turist fiyatı

Millî Saraylara bağlı Topkapı Sarayı, 29 Haziran’dan itibaren hayata geçirilecek gece müzeciliği uygulaması ile haftada bir gün 21.00-23.00 saatleri arasında özel turla ziyaret edilebilecek. Türkiye Gazetesi'nin haberine göre, yeni uygulama çerçevesinde beş asırlık saray kompleksinin, cumartesi geceleri 250 kişilik gruplar hâlinde toplamda yaklaşık bin kişiyi ağırlaması planlanıyor.

Topkapı Sarayı’nı hava karardığında ziyaret etmek isteyenlerin normal bilet ücretinin yaklaşık dört katını ödemesi gerekecek. Yerli ziyaretçi 1.000 TL, yabancı ziyaretçi ise 5 Bin TL bilet ücreti verecek. Özellikle yabancı turistlerden gelen talep üzerine hayata geçirildiği belirtilen uygulama çerçevesinde ziyaretçilerin tarihî mekânlarda, ellerinde elektronik fener tutarak gezmesi de planlanıyor.

Sonbahara kadar devam edecek

Sonbahara kadar devam etmesi beklenen uygulama ile geçen sene yaklaşık 3,5 milyon ziyaretçi ağırlayan sarayın daha popüler hâle geleceği tahmin ediliyor.  Saray, halen 09.00-17.30 saatleri arasında hizmet veriyor.

Türkiye’de birçok tarihî mekân gece ziyaretine açık. Efes, Aspendos, Patara, Side ve Hierapolis ören yerleri gece yarısına kadar açık kalıyor. Galata Kulesi, saat 23.00’e kadar ziyaret edilebiliyor. İstanbul Arkeoloji Müzeleri ve Kız Kulesi, şimdilik saat 21.00’e kadar gezilebiliyor. Ayasofya Tarih ve Deneyim Müzesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Akdamar Anıt Müzesi hâlihazırda gece 22.00’ye kadar kapılarını açık tutuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.