TOP 10'a girdi... THY dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında

Forbes, dünyadaki en iyi on havayollarına ilişkin raporunu açıkladı. Listede THY de yer alıyor. THY listeye 19,7 milyar dolarlık gelirle 8. sıradan girdi.

18/09/2023 12:38
TOP 10'a girdi... THY dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında

Gelirlerine göre dünyanın en büyük havayolu şirketleri arasında THY de var. Forbes, gelirlerine göre dünyanın en büyük havayolu şirketlerini açıkladı. Listede Türk Hava Yolları da yer aldı. Rapor Ocak ayı itibarıyla bildirilen gelirlere dayalı olarak en büyük kamu havayollarından bazıları içeriyor. 

LİSTEYE 8'İNCİ SIRADAN GİRDİ

"Türk Hava Yolları, Türkiye'nin ve dünyanın hizmet verdiği destinasyonlara göre en büyük havayolu şirketidir. Havayolu 1933 yılında kurulmuştur ve merkezi İstanbul'dur. Havayolu, 400'den fazla uçaktan oluşan sağlıklı filosuyla dünya çapında 350'den fazla noktaya tarifeli seferler gerçekleştirmektedir. Türk Hava Yolları dünyadaki tüm havayollarından daha fazla olarak 126 farklı ülkeye uçuyor.

19,7 MİLYAR DOLARLIK GELİRİ VE 32 MİLYAR DOLARLIK VARLIK

Havayolu, esas olarak İstanbul Havalimanı'ndaki (IST) merkezinden faaliyet göstermektedir. Star Alliance ağının bir parçasıdır. Havayolu, 19,7 milyar dolarlık geliri ve 32 milyar dolarlık varlıklarıyla listemizde sekizinci sırada yer alıyor. Havayolu, kaydedilen gelirden 2,8 milyar dolar kar bildirdi. Havayolunda 40.000'den fazla kişi çalışıyor."

Listede Güneybatı Havayolları, Uluslararası Havayolları Grubu, American Airlines Group, Delta Air Lines gibi havayolları da yer aldı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.