THY'nin Rusya programı neden azaltıldı?

Rusya Ulaştırma Bakanlığı, Türk Hava Yolları’nın Türkiye’ye uçuş programını azalttı. Mayıs tatilleri için Moskova’dan Türk tatil beldelerine Türk Hava Yolları uçuş planlarında önemli bir düzenleme yapıldı. Moskova’dan ulaşım hacmi % 70 azalacak.  

28/04/2022 12:08
THY'nin Rusya programı neden azaltıldı?

Rosaviatsia’nın, Ulaştırma Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda, Türk Hava Yolları’nın 15 Mayıs 2022’ye kadar olan süre için açıkladığı ek düzenli uçuş programını değişti. Uçuşlar Moskova’ya istenen frekans sayısının % 30’u kadar yapılacak. Rusya’nın diğer şehirlerine uçuşlar tam olarak gerçekleştirilecek.

İflaslar mı bekleniyor?

Opora Rossii Başkan Yardımcısı, Türkiye’ye ulaşım, Rus tatil köylerinin mevcudiyeti ve piyasadaki iflas olasılıkları arasındaki ilişkiyi açıkladı. Opora Rossii kamu kuruluşu, Rus taşıyıcılar ile yabancı taşıyıcılar arasında gökyüzünde parite mücadelesine girdi. Bu, sivil havacılık ve tur işletmeciliği alanında ulusal çıkarları savunan güçlerin, geçici olarak dahi olsa, pazarı yabancı rakiplere vermek istemedikleri anlamına gelebileceği şeklinde yorumlandı.

TourDom.ru tarafından yayınlanan habere göre; ANEX Tour, Coral Travel ve Pegas Touristik arasında dağıtılan Türk Hava Yolları’nın ilan edilen tüm ek seferleri için, Ulaştırma Bakanlığı’ndan izin alamadığı bilgisi tam olarak doğrulandı. 

Programlar değiştirmeye başladı

Turizmdatabank'ta yer alan habere göre, tur operatörleri, iptal edilen programları Moskova’dan aceleyle değiştirmeye başladı. Türk Hava Yolları’nda, ulaşımın optimizasyonu ile ilgili olarak Mayıs varışlı tur operatörlerinin tarifelerindeki diğer değişiklikler de yapılacak. Ayrıca transferler sadece Türk Hava Yolları’nda değil, Türkiye’ye uçuş tarifesinde daha önce duyurulmamış diğer havayollarının uçaklarında da gerçekleştirilecek.

Tur operatörlerindeki kaynaklara göre, değişikliklerin ne zamana kadar devam edeceği belirtilmedi. Tur operatörü temsilcisi TourDom.ru’ya verdiği demeçte, “Turizm endüstrisinin turistlere karşı yükümlülüklerini yerine getirebilmesi için yakın gelecekte bir çözüm bulunacağını umuyoruz” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.