THY'den Rus turist için yeni formül

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya uygulanan kısıtlamalar sebebiyle yeni formüller üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

10/04/2022 20:41
THY'den Rus turist için yeni formül

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, Sabah Gazetesi'nden Hülya Güler'e verdiği röportajda, Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya uygulanan kısıtlamalar sebebiyle yeni formüller üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat'ın açıklamaları şöyle: 

Pandemi öncesini yakalıyoruz

Ben göreve geldiğimde bu yılın bütçesi zaten hazırdı ve iyi yapılmış bir bütçeydi. 2022'nin biraz zor bir yıl olacağı baştan belliydi. Ancak biz pandeminin bu yıl biteceğini hemen hemen tahmin ediyorduk. Şimdi yavaş yavaş 2019'un rakamlarını yakalamaya başladık.

Aslında bu yıl 2019'un yüzde 10 gerisinde rakamlar bekleniyordu ama şu an hamdolsun iyi gidiyor. O açıdan da pilot ihtiyacı çıktı yeniden alımlaa başladık. Dünyada beklenmedik bir kriz çıkmazsa 2019 rakamlarını konuşabiliriz tekrar. Konumumuz da göz önüne alındığında dünyada iyi durumdayız.

Rus turisti getirme formülü

Bu yıl Rusya'dan 6.5-7 milyon turist beklentisi vardı. Savaş nedeniyle elbette bu durum değişti. Ancak Rus turist gelmek istiyor. Bu konuda Turizm Bakanlığı, OFAC, ABD Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı ile görüşmeler yürütülüyor. Rus operatörlerin charter uçuş yapmalarına izin yok, şu anda THY'nin mülkiyetinde olan uçakların Rus turisti taşımasında ambargo açısından sorun yok.

THY'nin kendisine ait 70 uçağı var. Bu 70 uçakla Rus turisti taşıma formülü gündemde. Bu yolla 3 milyon turist taşınması söz konusu olabilir.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.