Thomas Cook ödeme yapmaya karar verdi

Thomas Cook'un iflasından önce tatil satın alan Almanlar derin bir nefes alabilir: Alman Hükümeti, Thomas Cook'un sigortası tarafından ödenmeyen zararları karşılamaya karar verdi. Bundan dolayı devlete çıkacak masrafın yüzlerce milyon Euro bulacağı tahmin ediliyor.

12/12/2019 13:43
Thomas Cook ödeme yapmaya karar verdi

Alman kamu televizyonu ARD'nin haber programı "Tagesschau"a göre Federal Almanya Hükümeti Thomas Cook'un iflasından dolayı mağdur olan vatandaşların paralarını ödemeye karar verdi.

Ödenecek paralar, Thomas Cook'un sigorta şirketi olan Zurich Sigortası tarafından ödenmeyecek paralardan ibarettir. Thomas Cook´un müşterilerinin parasını sigortaladığı meblağ, iflastan ortaya çıkan zararların tümünü ödemek için yeterli değil.

Şu ana kadar yapılan hesaplamalara göre Thomas Cook iflasından sadece Almanya´da ortaya çıkan zararlar, 287 milyon Euro´yu bulacak. 2018 yılında yapılan son iflastan koruma önlemlerine göre tur operatörlerin sigorta şirketleri müşteri paralarını ancak 110 milyon Euro'ya kadar sigortalamak zorundalar. Aradaki farktan dolayı Thomas Cook´un Almanya´daki müşterileri, hükümetin aldığı karardan önce ancak ödedikleri paralarının ancak yüzde 17,5'ini alacaklardı.

Aslında 2015 yılında Avrupa Birliği, müşteriler tarafından tur operatörlerine ödenen paralarının tümünün güvence altına alınmasına karar vermişti ve Almanya bu kararı – tüm AB üyesi ülkelerde olduğu gibi – uygulamak zorunda kalmıştı. Yeni şartları uygulamaya koyarken Almanya iflasa koruma miktarını 110 milyon Euro ile sınırlayarak yanlış hareket etti. AB kararını uygun olmayan bir şekilde uyguladığı için, müşterilerin devleti mahkemeye verme olanağı doğdu.

Federal Almanya Hükümeti verdiği kararla bu tarz davaların önünü kesti. Fakat uygulama halen eksik olduğu için, Federal Almanya Hükümeti şimdi de AB kararını tam olarak hayata geçiren yeni yasal düzenlemelerin yapması gerekecek. (Tourexpi)

Yorumlar