TGA'ya Doğu Karadeniz eleştirisi... Bölgesel tanıtım yapmıyor

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Yöre Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı (TGA), Doğu Karadeniz illerini bir bütün olarak değil de tek tek tanıttığı için eleştirdi.

28/04/2023 14:19
TGA'ya Doğu Karadeniz eleştirisi... Bölgesel tanıtım yapmıyor

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Yöre Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nda Doğu Karadeniz illerinin farklı şekilde değerlendirmesine yönelik eleştirilerde bulundu. Bölge turizminin daha da hareketlenmesi için tüm Doğu Karadeniz illerinin tek bir başlık altında tanıtımının yapılması önerisinde bulunan Başkan Kantarcı, illerin tek başına tanıtılmasının büyük bir etki yaratmadığını söyledi.

TGA’nın bütün iller için aynı tanıtım sistemini kullandığını belirten Kantarcı, bu durumun doğu Karadeniz turizmine katkı sağlamadığını belirtirken turizme daha büyük katkı için “Giresun Ordu-Havalimanı'na inen turist de Trabzon'a geliyor, Rize-Artvin Havalimanı'na inen turist de Trabzon'a geliyor. Tanıtımla ilgili olarak Doğu Karadeniz ön plana çıkartılıp bütün gücün Doğu Karadeniz’e verilmesi gerekiyor” önerisinde bulundu.

“BİZİM DOĞU KARADENİZ'İ KONUŞMAMIZ GEREKİYOR”

Türkiye Turizm Tanıtım ve Gelişme Ajansı’nın elindeki bütçelerle yanlış adımlar attığı görüşünü paylaşan Kantarcı, “Turizmi, Trabzon özelinde düşünmemek gerekiyor. Doğru tanım aslında, destinasyon olarak Doğu Karadeniz olması gerekiyor. Bunu biz yıllardır anlatıyoruz ama maalesef kamu ve kurumların farklı bir işleyişi var. Her il kendince tanıtım yapmaya çalışıyor. TGA’da (Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı) maalesef toparladığı büyük bütçelerle beraber yanlış adımlar atıyor.

Mesela TGA’da sosyal medya sayfaları yapıyor. ‘Go Trabzon, Go Rize Go Artvin...’ Baktığınız zaman Rize'ye gelen Trabzon’a da gelip geziyor. Trabzon'a inen Orta Doğu çağındaki Arap turist bir gün Sümela, Karaca Mağarası, Gümüşhane yapıyor ve diğer gün Rize Ayder’e gidiyor. Dolayısıyla tanıtımda Doğu Karadeniz olması gerekiyor. Bizim her seferinde Doğu Karadeniz'i konuşmamız gerekiyor" dedi.

“GÜCÜN DOĞU KARADENİZ’E VERİLMESİ GEREKİYOR”

Turizm sezonunda bölgede en çok Trabzon’da hareketlilik yaşandığı bilgisini veren Başkan Kantarcı, “Trabzon’da otel sayısı, Havalimanı seferleri fazla, pastadan en büyük payı hep Trabzon aldı. Destinasyonun tam merkezinde olduğu ve geçmiş dönemdeki çok büyük ve doğru yatırımların, turizm paydaşlarının başta seyahat acentaları olmak üzere yıllardır ülke ülke, pazar pazar dolaşıp belli bir noktaya getirdiklerinden dolayı böyle oldu.

Ama değerlendirirken Doğu Karadeniz diye düşünmek gerekiyor. Çünkü Giresun-Ordu Havalimanı'na inen turist de Trabzon'a geliyor, Rize-Artvin Havalimanı'na inen turist de Trabzon'a geliyor. Tanıtımla ilgili olarak Doğu Karadeniz ön plana çıkartılıp bütün gücün Doğu Karadeniz’e verilmesi gerekiyor." diye konuştu.

“BU ÇOK BÜYÜK KATKILAR SAĞLAMIYOR”

Doğu Karadeniz illerinin tanıtımlarının farklı şekillerde yapılmasının katkı sağlamadığını Bildiren kantarcı, “Şu an baktığınız zaman il müdürlüklerinden herkes fuarlara kendince gidiyor. Bunu arada bir DOKA (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) sağlıyor. Doğu Karadeniz olduğu için o Doğu Karadeniz anlamında çalışmalarını sürdürüyor. Buna Bayburt da dahil edilip TGA'nın tanıtımları başta olmak üzere bütün çalışmaların destinasyonu Doğu Karadeniz olması gerekiyor çünkü tanıtım tek elden toparlandı.

TGA, tanıtımlarını açık yürütüyor. Ama baktığınız zaman da TGA yapmış olduğu çalışmayı 81 vilayetin hepsine standart yapıyor. Bu aslında çok büyük katkılar sağlamıyor. Daha büyük katkılar sağlaması için Trabzon, Rize, Giresun, Ordu, Gümüşhane’yi değil Doğu Karadeniz'i ön plana çıkarmak gerekiyor" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.