Teşvik alan otel yatırımı sayısı iki katına çıktı

2023 yılının Ocak-Nisan döneminde Türkiye’de teşvik alan konaklama tesisi yatırımları iki kat artarak 146 adede ulaştı.

04/06/2023 22:58
Teşvik alan otel yatırımı sayısı iki katına çıktı

Konaklama yatırımlarındaki artış Nisan ayında da sürdü. 2023 yılının Nisan ayında 32 proje teşvik alırken 2022 yılı seviyesi (24 adet) aşıldı. 2023 yılının Ocak-Nisan döneminde Türkiye’de teşvik alan konaklama tesisi yatırımları iki kat artarak 146 adede ulaştı.

Ocak-Nisan döneminde, teşvik alan otel yatırımlarında harcanacak bütçeler de 15,1 Milyar TL’ye çıktı. Geçen yıl 2,76 Milyar TL idi. Yapılacak ve yenilenecek otellerde çalışacak işçi sayısı da 5,3 bini geçti. Bu tesislerde yeni yatırım ve yenilemeye tabi olan otel yatağı sayısı da 51 bini geride bıraktı. Geçen yıl 26 bin dolayında idi.

Nisan ayında Teşvik alan şirketler

Eren Ticaret, Fier İnşaat Tur., Ehs Temizlik Yapı, Eldar Otecilik, Bursa Çelik Tur., Kfc Tur.İnşaat, İstinye Tarım Ürünleri, Zulhanit Madencilik, Altınyunus Çeşme, Tigris Turizm, Asl Müşavirlik, Turanlar Yapı, Zorlugmbh Turizm, Aben İnşaat, Ayç Yatırım İnş., Hayat Var Yatırım, Adem Avcı Turizm, Gitaş Turizm, Kızılkaya Turizm, Eraslan Meşrubat, İsra Grup, Lost Lion Turizm, Mays Otelcilik, Se-Ba Başaran Otomotiv, The Pearl Plus Tur., Nergiz Taah.İnşaat, Aripsas Turizm, Zifin Otelcilik, Opera Otel Yatırımları, Basra Gıda San. Ve Taşyapı İnşaat.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.