Tescilli otel hakkında yıkım kararı

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, kentin tescilli yapılarından Turistik Palas Oteli hakkında "riskli" olduğu gerekçesiyle yıkım kararı verdi.

02/04/2022 13:01
Tescilli otel hakkında yıkım kararı

Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Yenişehir ilçesine bağlı Yenişehir Mahallesi'ndeki Elazığ Caddesi üzerinden bulunan tarihi Turistik Palas Otel hakkında yıkım kararı çıkardı.

29 Mart'ta alınan kararda, mülkiyeti Turistik 1953 Turizm İsletmeciliği Sanayi Ticaret Limited Şirketi'ne ait, "II. Grup Yapı" olarak tescilli olan Turistik Palas Oteli'ne dair Yenisehir Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü'nün gönderdiği teknik rapora işaret edilerek, "Dosyada yer alan statik raporunda yapıda yapılan müdahaleler neticesinde kaldırılan

duvarlar ve sıva raspaları sonrası yapının taşıyıcı sistemini oluşturan kolon, kiriş ve tabliyelerde zamana bağlı olarak yıpranmaların olduğu ve taşıyıcı özelliğini yitirmiş olduğu anlaşıldığından, taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli yapının gerekli can ve mal güvenliği önlemlerinin alınarak yıkılmasının uygun olduğuna" denildi.

TESCİL KARARI KALDIRILMADI

Öte yandan kurulun, otel tescilinin kaldırılması yönünde herhangi bir karar olmadan böylesi bir karara imza attığı öğrenildi. Otelin yıkıldıktan sonra yerine farklı bir yapının inşa edileceği belirtiliyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.