TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan 'Turizm' itirafı... Telafi edilir düzeyde riskler ortaya çıktı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcı toplantısında gıda, enerji ve turizm konularında açıklamalarında bulundu.

24/03/2022 22:21
TCMB Başkanı Kavcıoğlu'ndan 'Turizm' itirafı... Telafi edilir düzeyde riskler ortaya çıktı

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yatırımcı toplantısında gıda, enerji ve turizm konularında açıklamalarında bulundu. TCMB Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Orhun Sevinç ise, "Bölgesel çatışma nedeniyle Rusya'ya ihracat yarıya düştü" dedi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yetkilileri yatırımcılarla bir araya geldi. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, düzenlenen yatırımcı toplantısında açıklamalarda bulundu.

Toplantı katılımcılarının verdiği bilgiye göre Kavcıoğlu, iktisadi faaliyetin yılın ilk çeyreğinde de güçlü seyrettiğini belirtti. Reuters'ın haberine göre Kavcıoğlu, cari dengeye ilişkin beklentilerdeki sapmanın tamamen enerji fiyatlarındaki yüksek artışlardan kaynaklandığını ileri sürdü.

‘TURİZMDE RİSKLER ORTAYA ÇIKTI’

Kavcıoğlu şunları söyledi:

“Yakın dönemde turizm gelirleri üzerinde bölgesel çatışma kaynaklı riskler ortaya çıktı, telafi edilir düzeyde.

Cari işlemler dengesinde enerji fiyatlarından kaynaklanan riskler yakından takip edilmekte. Petrol fiyatları yüksek oynaklık göstermekte; TÜFE üzerinde başta elektrik olmak üzere enerji maliyetlerindeki artışların ikincil etkileri de izleniyor.”

‘RUSYA’YA İHRACAT YARI YARIYA DÜŞTÜ’

TCMB Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü Orhun Sevinç, bugün düzenlenen yatırımcı toplantısında, toplantı katılımcılarının verdiği bilgiye göre şu açıklamalarda bulundu:

* Yüksek frekanslı veriler bölgesel çatışma nedeniyle Rusya’ya ihracatın yarıya düştüğünü Ukrayna’ya ise neredeyse sıfırlandığını gösteriyor.

* 2022’de turizm gelirlerinin salgın öncesi seviyelere ulaşması beklenmekte.

* Son dönemde rezervlerdeki artışta belirgin olan unsurlar reeskont kredi dönüşleri, ihracatçılardan alınan dövizler ve KKM oldu. 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.