Tamince ve Koçkar, Kazakistan’da turizm deneyimlerini paylaştı

Rixos Hotels’in, Kazakistan Başbakanlığı ve Kazakistan Turizm Bakanlığı’nın desteği ile organize ettiği Kazakistan Uluslararası Turizm Forumu’nun ikincisi Kazakistan’ın Aktau kentinde gerçekleştirildi. Foruma katılan Fettah Tamince ve Neşet Koçkar, turizm deneyimlerini paylaşarak yapılması gerekenler hakkında önemli bilgiler verdi.

16/09/2023 12:42
Tamince ve Koçkar, Kazakistan’da turizm deneyimlerini paylaştı

Kazakistan'ın yeni turizm merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Aktau şehrinde Rixos Water World Aktau ev sahipliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Turizm Forumu’na ülkenin Başbakanlık, Turizm Bakanlığı, Kazakistan Yatırım Ajansı, tur operatörleri, seyahat acentaları, havayolu şirketleri gibi tüm turizm paydaşlarının en üst düzeydeki yetkilileri yer aldı.

Kazakistan Turizm Bakanı Yermek Marzhykpayev ve Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği Uluslararası Turizm Forumu bölgenin turizm merkezi olma yolundaki çabalarına büyük katkı sağlaması hedefleniyor.

Türkiye’den kimler katıldı?

Foruma Anex Tourism Group Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Meeting Point Türkiye CEO’su Okay Yıldırım, Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek, Anex Tour CEO’su Vural Karasu, TimeServices Global Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Özer başta olmak üzere Türkiye’den de çok sayıda otel, tur operatörü ve acente temsilcisi de yer aldı.

Gün boyu devam eden forum kapsamında gerçekleştirilen panellerde ülke ve bölgenin turizm değerleri ve turizm merkezi olma hedefinde yapılması gereken çalışmalar masaya yatırıldı.

Tamince ve Koçkar, yapılması gerekenleri anlattı

Öğleden sonraki gerçekleştirilen ve Başbakan Alihan İsmailov’un da katıldığı oturumda Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince ve Anex Tourism Group Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Kazakistan’ın turizm sektöründe büyümesi ve gelişimi için bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

Fettah Tamince: “Potansiyeli gördüm”

Konuşmasında Kazakistan'daki yatırım ve turizm potansiyeline değinen Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince “Kazakistan'ın farklı bölgelerine çok ciddi yatırım yaptık. Bu fırsatı verdiği için Kazakistan yönetimine teşekkür ediyoruz. Kazakistan çok iyi fırsatlar sunuyor. Birçok ülkeye göre avantajları var. Ben 37 yıldır turizm sektöründeyim. Turizmciler İsveçli turistleri çok para harcadıkları için çok severdi.

Ama şu anda ilk sırada Kazak turistler yer alıyor. Birçok insan deli olduğumu düşünüyor ama ben potansiyeli gördüğüm için Kazakistan'a yatırım yaptım. Kazakistan yönetiminden aldığımız güven çok önemliydi. Sadece pazarın potansiyeli ve para,  ticaret yapmak için yeterli değil. Bütün kurumların birlikte uyum içinde çalışması gerekiyor. Ayrıca uçuş ve otel yatırımlarının olmaması durumunda turist getiremezsiniz” dedi.

“Para ve kültür tek başına yeterli değil”

Yatırımlarının yüzde 99'unun turizm sektöründe olduğunu hatırlatan Tamince, “Bu sektörde çok tecrübeliyiz. Çok iyi bir doğanız olabilir ama doğa ile bütünleşen bir turizm sunamazsanız insanlara ulaşmanız çok zor. Çok iyi bir ürüne sahip olunca da marketing yapmalısınız. İnsanlara ‘gelin’ dedikten sonra nasıl geleceklerini de anlatmalıyız.

İspanya, Türkiye ve Fransa gibi ülkeler turizmi tek başına yapmıyor. Bu ülkeleri havayolu şirketleri de destekliyor.  İspanya ve Yunanistan'da otel yatırımlarına hükümetler destek de veriyor. Sadece paranız var diye, kültürünüz var diye turizm yapamazsınız. Bir destinasyon için tur operatörleri de hayati bir öneme sahiptir.

Turizm sektörü içinde tur operatörleri en büyük risk alan gruptur. En az destek alanlar da onlardır. Bu insanlar 5 Dolar kazanmak için 500 Dolar riske giriyor. Tur operatörlerini desteklemenin yollarını bulursak destinasyonun önü daha çok açılacaktır” şeklinde konuştu.

“Kazakistan'da ilk sırada bulunuyoruz”

Anex Tourism Group Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar da konuşmasına “Çok şey söylendi. Açık ve net olmaya çalışacağım” diyerek başladı.  Koçkar, “Kazakistan’da şu an sadece misafir olarak bulunmuyorum. Bizim de burada yatırımlarımız var. Mass turizmde Kazakistan'da ilk sırada bulunuyoruz.

Biz buradaki yatırımlarımızı Kazakistan'dan yurt dışına turist götürmek için yaptık. Buradan çok fazla turisti tatile gönderdik. Şunu da belirtmek isterim Rixos Hotels burada olmasaydı operasyon yapmazdık” dedi. 

“Güvenilir turizm politikaları”

Bir destinasyon için tur operatörlerinin önemine değinen Koçkar, “Tur operatörleri büyük riskler alıyor. Aktau da henüz bir destinasyon değil. Bizim operasyon yapmamız gerektiğini hissetmemiz gerekiyor.  Operasyon için ikna olmamız gerekiyor. Bu ülkeyi ve destinasyonu tur operatörleri için cazip hale getirmeliyiz.

Tur operatörü ve havayolu şirketi olmadan burayı destinasyon haline getiremezsiniz. Bize şuradan operasyon yapın ve destek verseniz bile yeterli değil. Aynı zamanda güvenilir turizm politikalarına da ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı.

Neşet Koçkar: “Tecrübelerimizden faydalanabilirsiniz”

Neşet Koçkar konuşmasına şöyle devam etti: “Kazakistan'ın etrafındaki ülkeler kendilerini doğa ve kültürleri ile anlatıyor ve tanıtıyor. Sizin avantajınız ise deniz kıyısındasınız. Gaz ve petrol biter ama deniz, kum ve güneş hiçbir zaman bitmeyecek.

Dubai, farklı konularda yatırım yapabilirdi ama turizmi seçti. Suudi Arabistan da önemli yatırımlar yapıyor. Herkes turizmin önemini biliyor. Size yardım etmeye hazırız ve tecrübelerimizden faydalanabilirsiniz.”


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.