Taksim'deki oteller açıkladı... Rezervasyon iptali yok

Pazar günü İstiklal Caddesi'nde gerçekleşen terör saldırısı sonrası, Taksim bölgesindeki otellerin rezervasyon akışında bir değişiklik olmadığı açıklandı. Bölge otelcileri, yeni rezervasyonlar aldıklarını söylediler.

15/11/2022 13:13
Taksim'deki oteller açıkladı... Rezervasyon iptali yok

New York Times, 6 kişinin hayatını kaybettiği Taksim'deki terör saldırısını Türk turizmini hedef alarak duyururken, yabancı turistin tercihi değişmedi. Akşam'ın görüştüğü Taksim bölgesindeki otellerde, rezervasyon akışında bir değişiklik yok. Aksine bazı otellerde yeni rezervasyon bile var.

Amerikan gazetesi New York Times'in İstiklal Caddesi'nde gerçekleştirilen hain saldırıyı 'turizm' vurgusuyla servis etmesine turizmciler büyük tepki gösterdi. Turizm sektörü temsilcileri terörün dünyanın ortak sorunu olduğunu belirterek, Taksim ve İstanbul'daki otellerin rezervasyon akışlarında bir değişiklik olmadığını söylediler.

REZERVASYON BİLE ALDIK

Black Art Hotel'in (Taksim) Sahibi Ali Kartal:

Biz patlamanın ardından hemen misafirlerimize bilgi verdik. Bütün güvenlik önlemlerinin alındığını ve herşeyin kontrol altında olduğunu ilettik. Bizde iptal olmadığı gibi yeni rezervasyonlar da geliyor. Rus, Ukrayna, İranlı turistler ağırlıklı olarak bizi tercih ediyor. Şu an Yüzde 50 dolulukla çalışıyoruz. Önceki yıllar gibi bu patlamadan çok etkileneceğimizi düşünmüyorum. Ancak ileriye dönük rezervasyonlarda kısmi de olsa bir düşüş görülecektir.

Ringstone Hotel Bosphorus (Taksim) Genel Müdürü Osman Duru:

"Otelimiz İstiklal Caddesi'nin sonunda Tünel bölgesinde yer alıyor. Patlama sonrasında 96 odadan 4'ü iptal etti rezervasyonunu. İptal talebi ağırlıklı olarak Avrupalı turistlerden geldi.

Bunun dışında patlamaya yakın bir otelde kalan bir turist de oradaki rezervasyonunu iptal edip nispeten uzak olan bizim otele yerleşti. Bölgedeki otelci arkadaşlarla konuşuyoruz, otellerin boşalması gibi bir durum söz konusu değil. En fazla 3-5 oda azalıyor."

YÜZDE 89 DOLUYUZ

Hyatt Centric İstanbul'un (Levent) Genel Müdürü Ahmet Arslan:

Şu an yüzde 89 doluluktayız. Terör saldırısı nedeniyle mevcut rezervasyonlarımızda herhangi bir iptal olmadı. Biz rezervasyonları tek tek takip ediyoruz. Bugün giriş yapacak olan grup da iptal etmedi. Sektörde faaliyet gösteren acente sahibi arkadaşlarımla da diyalog halindeyim.

Onlar da iptallerin söz konusu olmadığını söylüyor. Türk turizmi pandemi sonrasında diğer ülkelere kıyasla çok hızlı toparlanıp büyüme atağına geçti. New York Times gibi gazetelerin haberleri Türk turizmini baltalamayı hedefliyor.

Tur Operatörleri Platformu Sözcüsü Cem Polatoğlu:

Pazar günü ilk heyacanla bazı iptal talepleri aldık. Ama bir saat önce yine rezervasyon almaya başladık. Bazı oteller fiyat düşürdü. Bu da yeniden rezervasyon taleplerini artırdı.

REZERVASYON AKIŞINDA DURMA OLMAZ

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort and Spa Genel Müdürü Tunç Batum:

"Terör artık dünyanın her yerini tehdit ediyor. Dolayısıyla bu sadece Türkiye'nin sorunu değil. Bu nedenle rezervasyon akışında bir durma beklemiyoruz. Yavaşlama var ama bu resesyondan kaynaklı. Bir de bölgedeki otellerin kapanma dönemi geldi. Bize gelen iptal talebi yok" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.