Sururi Çorabatır: Rezervasyonlar yeniden normale döndü

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, deprem nedeniyle bir süre durma noktasına gelen rezervasyonların başlatılan çalışmalar sayesinde normale dönmeye başladığını söyledi.

09/03/2023 12:22
Sururi Çorabatır: Rezervasyonlar yeniden normale döndü

TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır, ITB Berlin Fuarında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bu yıl 54'üncüsü düzenlenen ITB Berlin Fuarı'nda basın mensuplarıyla bir araya gelen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır, deprem nedeniyle bir süre durma noktasına gelen rezervasyonların başlatılan çalışmalar sayesinde normale dönmeye başladığını söyledi.

Otellere yerleştirilen depremzedelerin birçoğunun hasar tespit çalışmalarının başlamasıyla memleketlerine geri dönemeye başladığını aktaran Çorabatır, “Depremin ardından, başta Antalya ve Alanya olmak üzere, yaklaşık 120 bin kişiyi 21 bölgemizdeki otellerimizde ağırladık. Apart otel de, 5 yıldızlı otel de taşın altına elini koydu.

"Deprem bölgesinden personel alıyoruz"

Hem çadır hem konteynır bakımından bütün otelcilerimiz desteklerini sağladı. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde deprem olan birçok ilden personel alıyorduk. Onları da hemen göreve çağırdık. Geçici süre barındırdığımız vatandaşlarımızın sezonun açılmasıyla birlikte öğrenci yurtlarına, çadır ve konteynır kentlere geçiş süreci başladı.

Dün yaptığımız yönetim kurulu toplantısında hasar tespitinin ardından geriye dönen çok kişi olduğunu öğrendik. Geri dönüşler başladı. Öte yandan deprem bölgelerinden gelip çalışmak isteyenlerin de istihdam çalışmaları var" dedi.

"Rezervasyon iptali olmadı, durağanlık yaşandı"

Deprem nedeniyle rezervasyon iptalinin yaşanmadığını, sadece durağanlık olduğunu vurgulayan Sururi Çorabatır, “Rusya ve kuzey ülkelerinden gelecek rezervasyonlar mayıs ayından sonra başlayacak ama onun öncesinde Almanya ve İngiltere’den Türkiye’ye çok fazla bir talep vardı. Deprem nedeniyle bu talepte bir durağanlık oldu.

Bu sadece bizim ülkemiz özelinde bir şey değil. Böyle bir şey hangi ülkede olsa, bu durum yaşanır. Bir de şu çok önemli; Rezervasyon iptali olmadı, drağanlık yaşandı. Müşteri başka yere de rezervasyon yapmadı bu dönemde. Bu durağanlık 3 hafta iptal olmadan seyretti. Bu dönemi de iyi yönetmek lazım. Bu süreci de Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yönetmeye çalışıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve TGA’nın çalışmaları geçen hafta başladı” diye konuştu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.