Sürdürülebilir Turizm Belgesi almayan otel kapanacak mı?

Sürdürülebilir Turizm Belgesi’ni bu yıl çerisinde almayan işletmelerin kapatma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilecekleri bildirildi.

04/03/2023 14:54
Sürdürülebilir Turizm Belgesi almayan otel kapanacak mı?

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) konaklama sektöründe faaliyet gösteren üyelerinin önemle tamamlaması gereken ‘Sürdürülebilir Turizm Belgesi’ne yönelik Bodrum Turizm Danışma Bürosu’nun duyurusu ile ilgili açıklama yaptı.  BODTO'ya gönderilen açıklama şöyle:

''Kültür ve Turizm Bakanlığımızın 15.11.2022 tarih ve 2022/2 sayılı Genelgesi gereğiİ, Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı standartları üç aşama halinde olup, I. Aşama; turizm işletmesi belgeli konaklama tesisleri ile basit konaklama turizm işletmesi belgeli tesislerin tamamı için 31.12.2023 tarihine kadar, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı web sayfasında (https://tga.gov.tr ) belirtilen koşullarda ve yetkilendirilmiş firmalar aracılığıyla alınması zorunludur.

Verilen süre zarfında sertifika alamayan konaklama tesisleri hakkında, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu uyarınca Bakanlık tarafından idari işlem uygulanacaktır. Türkiye'deki tüm konaklama tesislerini kapsayan söz konusu Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı 1. Aşama Belgesi alınması için kısıtlı süre bulunması ve bu süre içerisinde olası yığılmaların engellenmesi amacıyla, en kısa zamanda hazırlık, başvuru ve belgelendirme işlemlerinin tamamlanması gerekmektedir.''


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.