Suçlayacak kişi ya da kurumlar yerine çözüme odaklanmalıyız

Housekeeping Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin (HEDD), istişare toplantısı, Yakamoz Restaurant’ta gerçekleştirildi.

16/06/2022 19:58
Suçlayacak kişi ya da kurumlar yerine çözüme odaklanmalıyız

HOTED Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni, Yıldız Restorasyon A.Ş. Genel Müdürü Osman Yıldız, HEDD Dernek Başkanı Figen Terzi, dernek yönetim kurulu ile üyelerinin katılım gösterdiği toplantıda sektörün sorunları, çözüm önerileri ve Enstitü İstanbul İSMEK ile imzalanan protokol başta olmak üzere yeni projeler hakkında konuşuldu.

“Çözüme odaklanmalıyız”

Konuşmasına, “Her sektörde aynı sıkıntı var; hep aynı şikâyetleri konuşuyor ya da duyuyoruz. Genel bir sorun, küresel bir sorun bu durum, kabul etmeliyiz. Suçlayacak kişi ya da kurumlar yerine çözüme odaklanmalıyız,” diyerek başlayan HEDD Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Figen Terzi, işsizlik seviyesi ve personel açığının en yüksek oranda olduğu bir dönemde HK Müdürlüğü yaptıklarının altını çizerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Sorunların çözümü anlamında birçok imza törenlerine tanık oluyoruz, ancak sorunun gerçek çözümü için ana nokta olan biz Housekeeperlara söz hakkı verilmiyor ve dolayısıyla kalıcı çözümler bulunamıyor. Bunun temel nedeni Housekeeping personelini işe alan ve yetiştiren sorumlu kişiler bizler olduğumuz halde, bizlerle fikir alışverişinde bulunulmaması.  Çünkü bu sektörde eğitim için fikir alınması gerekenler bizleriz…

Birtakım eğitimler yapılıyor, fakat amacı nedir ve kime hizmet ediyor bilemiyorum. Bizim yerimize, sektörde kişisel ilişkilere dayalı yaklaşımlarla hareket ediliyor. Oysa sonuç ve çözüm odaklı olmak durumundayız. Elbette özeleştiri de yapmalıyız. Bu da “Biz sektörümüz için neler yapıyoruz?” sorusunu beraberinde getiriyor. Sektörde departman yöneticileri olarak çözüm yollarını bulmalı, patron ve genel müdürlerimize anlatmalıyız. Peki, bu nasıl olacak?

İşte bunun yolunu birlikte bulacağız. Yoksa bizim boşluğumuzu hemen dolduruyorlar ki bunu pandemi döneminde yaşadık. Kimler HK Müdürü ya da şefi yapıldı; hatta bir Maid sınıfı, ekstra personel doğdu. Taşeron firmasının kontrolünün dışındaki firmalar dahi yetersiz kaldı. Durmadan sorunu konuşursak sıkıntıyı çağırır, çözümü kaçırır, tıkanırız. İşte bu noktada; HEDD kuruldu.

HEDD, sorunların çözümü için işbirliği içinde, sonuçlar geliştirmek, projeler üretmek ve üye meslektaşlarımızın mesleki kalitesini artırmak için kurulmuştur.” Terzi, sektörün sorunlarına odaklandığı konuşmasında, HEDD Derneği olarak, personel eğitimi ve ücretleri hakkında HK müdürleri olarak çözüm üretmeleri gerektiğinin önemini belirtti.

Enstitü İstanbul İSMEK ile iş birliği

İBB Turizm Platformu, Enstitü İstanbul İSMEK ve Büyükşehir İstihdam Ofisi yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda İSMEK bünyesinde yer almayan “Kat Hizmetleri Personeli Yetiştirme Programı” projesinin imzalanarak onayladığını duyuran Figen Terzi, eğitim modülleri oluşturulduğunu ve HEDD’in bu proje içerisinde hangi aşamalarda yer alabileceğinin görüşüldüğünü belirterek, eğitim programının 7 Temmuz 2022’de başlayacağını söyledi.

Sektörün duayeni ve birçok derneğin kurucusu olan deneyimli turizmci ve HOTED Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni ise konuşmasında, HEDD Derneği’nin İstanbul’daki çalışmalarını yakından takip ettiğini, derneğin üye sayısını artırarak ve hızla büyüyerek başarılı çalışmalara imza atacağına inandığını belirtti. Sektörde dernek ve kurumsal statünün öneminin altını çizen Hakan Halit Yeni, HEDD Derneği’ne ve tüm üyelerine her türlü desteği verdiklerini ve vermeye devam edeceklerini söyledi. Yıldız Restorasyon A.Ş. Gene Müdürü Osman Yıldız da, başta Hakan Halit Yeni olmak üzere her zaman sektörün yanında olduklarının altını çizdi.

Toplantı, HEDD Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Figen Terzi’nin HOTED Onursal Başkanı Hakan Halit Yeni ile Yıldız Restorasyon A.Ş. Gene Müdürü Osman Yıldız’a plaket takdimi ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.