Sputnik V aşısı olanlar Türkiye'ye testsiz girebilecek  

Hangi Rus aşısını yaptıranların Türkiye'ye sorunsuz girebileceklerine dair tartışmalar Rusya'da devam ederken, Türkiye Sağlık Bakanlığı temsilcisinin Rus RIA Novosti'ye verdiği demeçte, "Türkiye'ye gelen Ruslardan sadece Sputnik V aşısı yaptırmış olanların PCR testine gerek olmadan giriş yapabileceklerini teyit ettiği" bildirildi.

16/09/2021 22:55
Sputnik V aşısı olanlar Türkiye'ye testsiz girebilecek

 

Habere göre Türk yetkili, “Türkiye'ye girişte, sadece acil kullanım için DSÖ veya ülkemiz tarafından onaylanmış aşı belgelerini kabul etmektedir. Rus aşılarından yalnızca Sputnik V Türkiye'de böyle bir onay aldı. CoviVac, EpiVacCorona ve Sputnik Light ile aşı sertifikaları Türk makamları tarafından testsiz giriş için yeterli ve geçerli sayılmayacaktır" dedi.

Daha önce tur operatörleri , Rusların Türkiye'ye giriş şartlarının değiştiğini bildirmişti.

Türkrus'ta yer alan habere göre, Rusya Tur Operatörleri Birliği ATOR da, “Türkiye İçişleri Bakanlığı genelgesi, Dünya Sağlık Örgütü veya Türkiye tarafından acil kullanım için onaylanmış en az iki doz (veya bir doz Johnson & Johnson aşısı) aşı almış olan yabancıların PCR testinden muaf tutulduğunu söylüyor" açıklaması yapmıştı.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.