SİT alanına yapılan kaçak otel iskelesi mühürlendi

Muğla’nın Datça İlçesinde III. Derece Arkeolojik SİT alanında bulunan bir otele ait İskele Belediye ekipleri tarafından mühürlendi.

05/07/2024 12:11
SİT alanına yapılan kaçak otel iskelesi mühürlendi

İskele Mahallesinde bulunan başka bir iskele ile ilgili Belediye Meclisinde yıkım kararı alındığı ve İskelenin Yapı Kayıt Belgesi hala aktif olduğu için yıkım yapılamadığı öğrenildi. Kenan Gürbüz imzalı habere göre, vatandaşların sosyal medya da yaptığı ihbar ve paylaşımlar sonrasında harekete geçen Datça Belediyesi zabıta ekipleri, Datça'nın İskele Mahallesi, 806 ada, 5 parselin Sahil bölümünde kamusal alanda III. Derece Arkeolojik SİT Alanında kalan yerde yer alan bir otele ait İskelede incelemelerde bulundular.

Ekipler, yaptıkları incelemede, Muğla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünün Yapı Kayıt Belgesi Değerlendirme Komisyonunun 15/05/2024 tarih 8174 sayılı kararı ile iptal edildiğinden, yerinde yapılan kontrollerde krokide gösterilen iskelenin üzerine demir profil ayaklar ile oluşturulan ahşap yapının izinsiz ve ruhsatsız olarak yapıldığının tespit ettiler. Ekipler tarafından tespit edilen izinsiz ve ruhsatsız iskele, zabıta ekiplerince mühürlenerek imza altına alındı.

Datça Belediyesi yetkileri, belediye olarak kaçak yapılaşma ve sahillerin izinsiz işgali ile mücadele de kararlı olduklarını ifade ederek, “Söz konusu  bölgede bulunan başka bir iskele ile ilgili Belediye Meclisinde yıkım kararı alındı. İskelenin Yapı Kayıt Belgesi hala aktif olduğu için yıkım yapılamıyor” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Tüm güncellemelerden e-posta yoluyla haberdar olun.