Simge yapı 2019'da yanmıştı... Restorasyonu başlıyor

2019 yılında çıkan bir yangınla çatısı ve kuleleri alevlere teslim olan Paris’teki Notre Dame Katedrali’nin restorasyonunun başlayacağı açıklandı. Corona virüs pandemisi nedeniyle aksayan çalışmaların yangından 2 yıl sonra hayata geçirileceği belirtildi.

19/09/2021 22:47
Simge yapı 2019'da yanmıştı... Restorasyonu başlıyor

Katolik Kilisesi'nin, Hristiyanlığın Fransa'daki sembolü olarak gördüğü, temeli 1163'te atılan Notre Dame Katedrali'nde, iki yıl önce çıkan yangının ardından restorasyon çalışmalarına başlanacağı açıklandı.

857 yıllık Katedral’in yangından zarar gören 96 metre yüksekliğindeki kulelerinden biri ve çatısının aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edileceği belirtildi.

Restorasyon çalışmaları için dünyanın dört bir yanından 833 milyon dolar gibi rekor bağış toplanırken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Katedral'in onarım çalışmalarını yönetecek bir kamu birimi oluşturdu.

COVİD-19 NEDENİYLE ERTELENDİ

Yangın nedeniyle ortaya çıkan kurşun, bina içindeki güvenlik tehlikesi ve ardından corona virüs salgını gibi nedenlerle 2 yıldır restorasyon aşamasına tam olarak geçilememişti.

Restorasyonu yürütecek şirketin belirlenmesinin ardından çalışmaların başlayacağı aktarıldı. İlk etapta Eylül ayı içinde binanın iç duvarlarının ve zemininin temizliği yapılarak çalışmalar için ilk adımın atılacağı belirtildi.

2024'TE AÇILMASI PLANLANIYORDU

NTV'de yer alan habere göre, Nisan 2019’daki yangından kısa bir süre sonra Cumhurbaşkanı Macron, katedralin yeniden açılışının 2024’te gerçekleşecek Paris Olimpiyat Oyunları’na yetiştirileceği ve 5 yıl içinde bitirileceği sözünü vermişti.

Notre Dame Katedrali'nin restorasyonu için söz verilen 5 yıllık sürenin aksine, Notre Dame'ın Papazı Patrick Chauvet, restorasyonun 15 ila 20 yıl sürebileceğini söylemişti.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.