Sezonun ilk aylarından itibaren uçuşlar planlanıyor ama...

Bodrium Otel & SPA Müdürü Yiğit Girgin, "Sezonun ilk aylarından itibaren yine uçuşların planlandığını görüyoruz. Bu harika bir şey ama pandeminin durumu bu yönde etkili olacak. İlk etapta önce iç piyasaların normalleşebilmesi lazım. Güvenli ülke statümüze istinaden de dış pazarlar bizi tercih etmeye başlayacaktır" dedi.

20/01/2021 13:11
Sezonun ilk aylarından itibaren uçuşlar planlanıyor ama...

Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle açıklanan resmi rakamlara göre Türkiye’nin turizm sektöründe yüzde 70’lik bir daralma yaşandığını söyleyen Bodrium Otel & SPA Müdürü Yiğit Girgin, bu sene gerçekleştirilen aşılama çalışmalarıyla birlikte sezondan beklentilerinin yüksek olduğunu kaydetti.

2020’de yaşanan tüm sıkıntılara rağmen beklediklerinden daha iyi bir sezon geçirdiklerini belirten Girgin, aşılama faaliyetleri düzenli bir şekilde yapılırsa bu sene daha yüksek turist kapasitesine ulaşılabileceğini dile getirdi. 

YABANCILARA İYİ ANLATILMALI

2021 turizm sezonundan umutlu olduklarının altını çizen Yiğit Girgin, “Umudumuz ve beklentimiz bu yılın daha iyi olacağı yönünde. Geçtiğimiz sene ülkemizin güvenli olduğunu gayet güzel bir şekilde anlatabildik. Türkiye’de yapılan aşı çalışmaları ve önlemler dış pazarlarda ayrıntılı şekilde anlatılmalı ve tanıtılmalı. Ki, bu konu sektörümüzün tüm paydaşlarının görevi.

Sezonun ilk aylarından itibaren yine uçuşların planlandığını görüyoruz. Bu harika bir şey ama pandeminin durumu bu yönde etkili olacak. İlk etapta önce iç piyasaların normalleşebilmesi lazım. Güvenli ülke statümüze istinaden de dış pazarlar bizi tercih etmeye başlayacaktır.

Bodrum zor zamanlarda bile talep aldı, iç pazardan ilgi görmeye devam etti. İç pazardaki beklentinin yanı sıra dış pazardan da doğru şekilde besleniyor olmamız gerekiyor. Türkiye olarak, ‘Biz güvenli ülkeyiz’ imajı yaratmalıyız” dedi.

TURİZM SEKTÖRÜ DESTEKLENMELİ

2020’nin turizm sektörü için bu zamana kadarki en zor yıl olduğu görüşünü dile getiren Girgin, şöyle devam etti: “Bu krize hiçbir sektör hazırlıklı değildi. Buna rağmen turizm sektörü kendini bu duruma adapte etmeyi başardı. ‘Güvenli Turizm Sertifikası’ ile birlikte bence sektörde kalıcı hale gelecek bazı doğru kriterler getirildi. İnsanın doğasında sosyalleşme var.

Bu ihtiyacın alınacak önlemler doğrultusunda giderilmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yılın nisan ayı ile şu andaki durum arasında önemli bir fark var. ‘Bu süreci nasıl daha güvenli atlatırız ve daha fazla insana ulaşırız?’ diye düşünüyoruz. 2021’de aşı ve diğer ilaçların test aşamasında olması bu süreci hızlandırabilir.

AŞI GLOBAL TURİZM SEKTÖRÜNÜN BEKLEDİĞİ EN ÖNEMLİ ŞEY

Aşı global olarak turizm sektörünün beklediği en önemli şeydi. Aşının başladığı ülkelerde normale dönüşler de başlayacak. Birçok sektör açılacak, rahatlamalar gelecek. Uluslararası dolaşımda aşının yapılmış olması şartı gündeme geliyor.

Birçok ülke sınırlarını aşı olmuş insanlara öncelikli olarak açma konusunu konuşuyor. Bundan sonra, sürecin geçtiğimiz yıl olduğu gibi iyi yönetilmesi ve yurtdışı pazarına da güvenli ülke imajımızın güçlendirilerek devamını bekliyoruz.

‘BODRUM PAHALI’ ALGISINI YIKALIM

Turizm sektöründe ekonomik gelişmelere paralel olarak personel ve diğer girdi maliyetlerinin arttığını da vurgulayan Girgin, “Bodrum pahalı” algısını yıkacak pek çok konaklama ve diğer hizmet alternatiflerinin bulunduğunu aktardı. Yiğit Girgin, erken rezervasyon ve otellerin yaptığı pazarlama faaliyetleri ile birlikte avantajlı fiyatlar sunulduğunu da sözlerine ekledi. (DHA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir