Seyahat aksesuarları pazarı 2031’de 95,7 Milyar Dolara uluşacak

Artan harcanabilir gelirler ve genişleyen orta sınıf tarafından yönlendirilen uluslararası seyahatlerdeki artış, seyahat aksesuarlarına olan ihtiyacı arttırıyor. Seyahat eden gezginlerin konfor, rahatlık ve stil için değişen beklentileri pazarın büyümesine yol açıyor.

13/04/2024 00:35
Seyahat aksesuarları pazarı 2031’de 95,7 Milyar Dolara uluşacak

Kerem Köfteoğlu’nun Valuates Reports’tan derlediği bilgilere göre, seyahat yastığı, seyahat çantası, tuvalet malzemeleri ve bloggerların seyahatte kullandığı çeşitli elektronik cihazlardan oluşan Küresel Seyahat Aksesuarları Pazarı 2021 yılında 48,2 milyar dolar seviyesine ulaştı.  Pazarın 2031 yılında 95,7 Milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Küreselleşmenin yaygınlaşması ve birçok ülkede orta sınıfın büyümesinin bir sonucu olarak seyahat pazarı büyüyor. Keyif, iş veya başka nedenlerle yapılan geziler, seyahat aksesuarlarına duyulan ihtiyacı arttırıyor. Gezginler, ister küçük bir hafta sonu tatiline ister uzun bir uluslararası geziye çıksınlar, tüm seyahat deneyimlerini iyileştirecek ekstraları arıyor. Bu aksesuarlar taşınabilir şarj cihazları ve seyahat yastığından bagaj ve paketleme düzenleyicilerine kadar uzayıp gidiyor.

Teknolojik gelişmeler de seyahat aksesuarları sektörü üzerinde ciddi bir etki yaratıyor. Gezginler, çantalarda GPS izleme, hırsızlık önleme sistemleri ve ‘akıllı’ olarak tanımlanan çeşitli işlevlere sahip cihazlara ihtiyaç duyuyor. Bu da pazarın büyümesine yol açıyor.

Seyahat çantalarının payı büyük

Seyahat aksesuarları pazarında tüketici tercihleri dayanıklılık, stil ve pratikliği bir araya getiren ürünler lehine değişiyor. Günümüzün gezginleri yalnızca işlevsel gereksinimlerini karşılamakla kalmayıp, aynı zamanda bireyselliklerini ve stil anlayışlarını da ifade eden ürünler arıyor. Sonuç olarak, şık pasaportluklar, modaya uygun bagajlar, seyahat cüzdanları gibi görsel olarak çekici, son teknoloji seyahat aksesuarları öne çıkıyor.

Seyahat aksesuarları pazarı, sosyal medya platformlarının ortaya çıkması ve seyahat bloggerları ile influencer'ların etkisiyle önemli ölçüde büyüdü. Pinterest ve Instagram gibi sosyal medya sitelerinde arzulanan seyahat yaşam tarzları sergilendikçe, tüketiciler sadece pratik değil aynı zamanda görsel olarak güzel ve Instagram'a layık seyahat aksesuarlarına daha fazla ilgi duymaya başladı.

Seyahat aksesuarlarını tür bazında incelediğimizde, seyahat çantaları kategorisi 2021 yılında 19,8 milyar dolarla ilk sırada olduğunu görüyoruz. Seyahat çantalarını olan talebin 2031’e kadar yüzde 5,8’lik büyümeyle 37,4 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.  Hem iş hem de eğlence amaçlı tur ve seyahatlerdeki artış nedeniyle seyahat çantalarına olan ihtiyaç artıyor. Seyahat çantalarında yüksek dirençli polikarbonat malzeme kullanımının yanı sıra, otonom valizler ve GPS izlemeli akıllı bagajlar gibi teknolojik gelişmelerin, öngörülen dönemde seyahat çantası segmentinin büyümesini desteklemesi bekleniyor.

Tüketicilerin çevre sorunları konusundaki farkındalığı da artıyor. Bu da seyahat aksesuarları pazarının daha çevre dostu ve sürdürülebilir ürünlere geçişini sağlıyor. Turistler, geri dönüştürülebilir malzemelerden veya biyolojik olarak parçalanabilir tekstillerden yapılmış olanlar gibi çevre dostu aksesuarlar arıyor. Çevreye önem veren ve seyahat ederken karbon ayak izlerini azaltmak isteyen müşteriler, sürdürülebilirliğe ve çevre dostu üretim uygulamalarına yüksek öncelik veren markalara daha fazla ilgi duyuyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.