Schiphol'de uçuşlara kısıtlama getiriliyor

Hollanda hükümeti, havacılık endüstrisinden gelen tepkilere rağmen, Avrupa’nın en işlek uçuş noktası olan Schiphol Havalimanı’ndaki uçuş sayısını sınırlamak istiyor.

11/09/2023 01:07
Schiphol'de uçuşlara kısıtlama getiriliyor

Hollanda hükümeti, havacılık endüstrisinden gelen tepkilere rağmen, Avrupa’nın en işlek uçuş noktası olan Schiphol Havalimanı’ndaki uçuş sayısını sınırlamak istiyor. Airporthaber'in aktardığına göre, halihazırda yıllık 500.000 uçuş sayısına sahip olan havalimanında 2024 kışından itibaren uçuş sayısı yılda 452.500 ile sınırlanacak.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) bu hareketi “sorumsuz” olarak nitelendirdi ve bunun Hollanda ekonomisi için “ciddi sonuçlar” doğurabileceği konusunda uyardı. Air France-KLM de dahil olmak üzere Schiphol’u kullanan havayolları, Avrupa’nın en yoğun havalimanlarından birinde limiti önlemek amacıyla dava açtı. Bunun iş dünyasına zarar vereceğini ve önceki anlaşmaları ihlal edeceğini söylüyorlar.

Hollanda gazetesi Telefraaf’a konuyan Havacılık ekonomisti Rogier Lieshout, sefer sınırlamasının bilet fiyatlarının yüzde 5 ila 10 civarında artıracağına dikkat çekerek, “Artık insanlar otomobilleriyle başka bir havalimanına gidip oradan uçağa binme ihtiyacı duyabilirler” uyarısında bulundu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.