Schengen vizesi, turizmcilerin fuarlarda yapacakları tanıtımları olumsuz etkiliyor

Özellikle son yıllarda yaşanan vize sorunları, otellerin başta pazarlama faaliyetleri olmak üzere hedef pazarlarda yapacakları çalışmaları olumsuz etkiliyor.

22/08/2023 14:52
Schengen vizesi, turizmcilerin fuarlarda yapacakları tanıtımları olumsuz etkiliyor

AB’nin Türkiye vatandaşlarını potansiyel mülteci olarak görmesi ve iltica başvurularındaki artış nedeniyle vize konusunda elini sıkı tutuyor.

Özellikle son yıllarda baş gösteren ve bu sene iyice ayyuka çıkan vize sorunu devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hem iş hem de turistik amaçlı seyahatleri vizeye takılıyor.

Tatilini yurt dışında geçirecek olan tatilciler vize sorunu karşısında vize istemeyen ülkeleri tercih ederek sorunlarını bir şekilde çözüme kavuşturuyor ancak iş için yurt dışına gidecek olanlar özellikle Schengen bölgesine seyahatlerde sıkıntı yaşıyor.

Vize konusunda yaşanan sıkıntılar turizm sektöründe faaliyet gösteren yüzlerce otelin çalışmalarını da etkiliyor. Özellikle AB’nin vize rejimlerinin sertleşmesi otellerin hedef pazarlarda yapacağı çalışmalarda aksaklıklar yaşanmasına neden oluyor.

Son iki yılda vize konusunda otel yöneticileri ve çalışanları çok fazla şikayetçi olmaya başladı. AB ülkeleri ise yaşanan aksaklıkları kabul etmezken önceki yıllara göre daha fazla vize verdiklerini kaydediyor.

Turizmciler ise vize sorunlarının daha da büyümeden bir an önce, çözülmesini hatta turizmcilere esneklik tanınmasını talep ediyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.