Schengen’in Arap versiyonu geliyor... Körfez ülkeleri tek vize uygulaması planlıyor

Körfez ülkeleri “Schengen’in Arap versiyonu” olarak nitelendirilebilecek tek bir turist vizesi uygulamayı planlıyor. Körfez turizm bakanları altı ülke için tek bir turist vizesi hakkındaki görüşlerini Aralık 2023 sonuna kadar sunmaya karar verdiler.

16/10/2023 12:02
Schengen’in Arap versiyonu geliyor... Körfez ülkeleri tek vize uygulaması planlıyor

Körfez ülkeleri “Schengen’in Arap versiyonu” olarak nitelendirilebilecek tek bir turist vizesi uygulamayı planlıyor. Körfez turizm bakanları altı ülke için tek bir turist vizesi hakkındaki görüşlerini Aralık 2023 sonuna kadar sunmaya karar verdiler. Gazetem.ru'da yer alan habere göre, bu karar alındığında; Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve BAE’yi ziyaret etmek isteyen turistler için seyahat kolaylaşacak.

Yenilik Rusları çok etkilemeyecek; Çünkü çoğu ülkede Ruslar için zaten vizesiz seyahat imkanı var. BAE’de 90 güne kadar vize gerekmiyor, Katar’da 30 güne kadar, Umman’da 14 güne kadar, Bahreyn’de ise 14 güne kadar vize varışta 15 Dolar karşılığında pul şeklinde yapıştırılıyor. Suudi Arabistan ise e-vize istiyor. Kuveyt’e giriş izni ise sadece Moskova’daki büyükelçilikten alınabiliyor. Bu arada Rusya da Suudi Arabistan, Umman, Bahreyn, Malezya ve Kuveyt’e turist vizelerinin tamamen kaldırılmasını önerdi.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.