SAYD: Yeni yasa çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz

Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD)'tan yapılan açıklamada, "Bakanlığımızın 1618 Sayılı Yasanın yerine hazırlayacağı yeni yasa taslağı hiçbir şekilde oldu bittiye getirilmemelidir" vurgusu yapıldı.

03/11/2023 22:08
SAYD: Yeni yasa çalışmalarını dikkatle takip ediyoruz

Seyahat Acenteleri Yöneticileri Derneği (SAYD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Gem imzasıyla yayınlanan açıklama şöyle:

"Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un 31 Ekim 2023 Salı Günü İstanbul’da AKM’de düzenlediği basın toplantısında, 1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanunu’nun değiştirilmesi için, yeni bir taslağı hazırladıkları açıklamasıyla başlayan süreci Seyahat Acentaları Yöneticileri Derneği (SAYD) olarak dikkatle takip ediyoruz.

Öncelikle şu hususu açık bir şekilde belirtmeliyiz ki; seyahat acentası sahibi meslektaşlarımızın kurucusu ve üyesi olduğu turizm STK’larının Bakanlığın hazırlayacağı yeni yasa taslağını görmeden, ardı ardına destek açıklamaları yapıyor olmasını anlamakta güçlük çekiyoruz.

SAYD olarak 1618 Sayılı Yasanın günümüz ihtiyaçlarını karşılamadığını yıllardan beri söylemekteyiz. Mevcut süreçte, yeni bir yasa taslağı konusunda dile getirilebilecek tek husus, Sayın Bakanımızın da bizimle aynı noktaya gelmiş olmasından duyulacak memnuniyetten öteye geçmemektedir.

Hazırlanmış ya da hazırlanmakta olan yasa taslağının içeriği belli değilken, binlerce seyahat acentasının menfaatleri doğrultusunda olup olmayacağı bilinmezken, destek açıklamalarının yapılıyor olmasını en hafif tabiriyle “saflık” olarak görüyoruz.

Öte yandan bakanlığımızın 1618 Sayılı Yasanın yerine hazırlayacağı yeni yasa taslağı hiçbir şekilde oldu bittiye getirilmemelidir. Seyahat acentalarını ilgilendiren bu yasa taslağının, yaklaşık yirmi farklı turizm segmentinde faaliyet gösteren seyahat acentalarının bütününü kapsayacak şekilde, ortak akılla ve sektör hassasiyetleri dikkate alınarak hazırlanması gerekmektedir.

Önerimiz ve beklentimiz; yasa taslağının hazırlanması için TÜRSAB’ın da içinde olacağı, tecrübeli ve liyakatli kişilerden oluşacak bir komisyonun kurulması ve çalışmaların şeffaflık içinde yürütülmesidir.

Sektörümüzün kronikleşen sorunlarına çözüm getiren, seyahat acentalarımızı koruyan, gelecekte yeni sorunlara ve mağduriyetlere neden olmayacak bir yasa en temel beklentimizdir.

Sayın Bakanımızı, mesleğimizi, Birliğimizi ve sektörümüzü gelecek yüzyıla taşıyacak bir yasanın hazırlanması için ortak aklı kullanmaya davet ederken, bu şekilde yapılacak bir yasa taslağı çalışmasına destek verebileceğimizi tüm turizm kamuoyuna duyururuz."

 

 

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.