Rusya vize ücretlerini 300 Dolara yükseltecek

Rusya’da dost olmayan ülkeler için vize ücretlerinin yükseltilmesi planlanıyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarını hedef alan tutum sergileyen, "dost olmayan ülke" kategorisindeki Avrupalılar için vize ücretinin 300 Dolara kadar artırılmasını önerdi.

04/10/2023 11:52
Rusya vize ücretlerini 300 Dolara yükseltecek

RBC'nin haberine göre Bakanlık, Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra, Danimarka, İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre vatandaşlarına yönelik vize ücretlerini artırmak ve vize avantajlarını kaldırmak için hükümete bir yasa tasarısı sundu. Hükümetin belgeyi onayladığı belirtildi.

Bu ülke vatandaşları için vizelerin maliyeti, aciliyete ve süreye bağlı olarak şu an uygulanan 35-70 Euro'dan (yaklaşık 37-73 Dolar) 50-300 Dolara yükselecek.

Vize verilmesinden elde edilen gelirde 2,8 kat artış bekliyor

Ayrıca vizesiz giriş artık bazı kategoriler için geçerli olmayacak. Bu kategoride olanlar şöyle sıralandı: Yakın akrabalar, resmi heyet üyeleri, okul çocukları, üniversite öğrencileri, lisansüstü program öğrencileri, spor etkinliklerine katılanlar, insani nedenlerle (tedavi, cenazeye katılım dahil) giriş yapan kişiler ve ağır hasta bir akrabayı ziyaret edenler, bilimsel, kültürel faaliyetlere katılanlar.

Bu bağlamda Rusya Dışişleri Bakanlığı vize verilmesinden elde edilen gelirde 2,8 kat artış bekliyor. TürkRus’ta yer alan habere göre tasarı, AB ülkeleri ile İzlanda, Norveç ve İsviçre'nin Rusya ile vize verilmesinin karşılıklı basitleştirilmesine ilişkin uluslararası anlaşmaları askıya alma ve vize ücretlerini arttırma kararına yanıt olarak hazırlandı.

"Pratikte AB'den Rusya Federasyonu'na artık klasik bir turizm hareketi pek yok"

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Aleksander Kurnosov, RBC'ye tasarıyı değerlendirirken, yeni önlemlerin iş adamlarını veya Rus vatandaşlarının akrabalarını etkileyeceğini savunarak, "Alman ve Amerikalı turist olarak gelenlerin önemli bir kısmı bizim eski vatandaşlarımız.

Pratikte AB'den Rusya Federasyonu'na artık klasik bir turizm hareketi pek yok, yalnızca Rusya'ya girişlerde turist vizesi kullananlar var" dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.