Euromonitor International araştırdı... Rusya-Ukrayna savaşı global turizmi ne kadar etkileyecek?

Koronavirüs pandemisinin etkisini yitirmesinin ardından 2022'de toparlanmaya hazırlanan seyahat endüstrisi, yeni sezona Rusya-Ukrayna savaşının gölgesinde başlıyor. Peki savaş, global turizme toplamda ne kadar kaybettirecek?

31/03/2022 11:12
Euromonitor International araştırdı... Rusya-Ukrayna savaşı global turizmi ne kadar etkileyecek?

Rusya-Ukrayna savaşının, turizm endüstrinin toparlanma hızını önemli ölçüde yavaşlayacağı tahmin ediliyor. Euromonitor International’a göre dünya turizmi 7 Milyar Dolar kaybedebilir.

Bugüne kadar, bir dizi ülke tarafından Rusya Federasyonu’na ekonomik ve havacılık yaptırımları uygulandı. Uzmanlara göre Rusya-Ukrayna savaşı küresel turizm endüstrisi için kayıplara yol açacak evet ama, pandeminin ardından başlayan toparlanma sürecini tamamen durduramayacak.

Yaklaşık 7 Milyar Dolar kayıp tahmin ediliyor

Analistlere göre, Rus gezginler küresel seyahat harcamalarının yaklaşık %1’ini oluşturuyor. Turizmdatabank'ya yer alan habere göre, 2021’de Rusya Federasyonu vatandaşları ülke dışındaki tatillerde 9 Milyar Dolar'dan fazla harcadı. Aynı zamanda uzmanların tahminlerine göre bu yıl sektör yaklaşık 7 Milyar Dolar kaybedecek.

Euromonitor International’ın raporunda, “Rusya’dan gelen ziyaretçi kaybı dünya turizminin canlanmasına zarar vermeyecek, ancak Avrupa ve Karayipler’den Türkiye ve Tayland’a kadar birçok ülkede kayıplar yaşanacak” denildi.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.