Rusya Türkiye’ye tur satışında Dolar'dan Euro'ya geçti

Rusya Tur Operatörleri Birliği’nden (ATOR) bir yetkili, bazı büyük Rus tur şirketlerinin Türkiye tatilleri satışlarındaki işlemlerde Dolar yerine Euro kullanımına geçtiğini söyledi.

07/11/2018 12:28
Rusya Türkiye’ye tur satışında Dolar'dan Euro'ya geçti

Rus basınına konuşan ATOR'dan adının açıklanmasını istemeyen bir kaynak, "Türkiye'ye tur satışları artık Dolar'la değil, Euro ile yapılacak. Bugün itibariyle Anex Tour, Coral Travel ve Sunmar şirketleri bu sisteme geçti. Ödemeleri Euro kuruna göre Ruble ile alacaklar" dedi.

Kaynak, Inturist gibi başka şirketlerin de bu sisteme geçeceğini belirterek, işlemlerde Euro kullanımının 2019 yaz sezonuna kadar devam edebileceğini ifade etti.

‘FİYATLARDA YÜZDE 15 ARTIŞ YAPILACAK'

Sputnik'te yer alan habere göre ATOR yetkilisi, "Döviz değişimine gidilmesinin nedeni Türkiye'deki otellerdeki fiyat farklılığı. Otellerin çoğu şimdi euro üzerinden fiyat belirliyor, Avrupa pazarına yöneliyor" diye konuştu.

Türkiye'de gelecek sezonda fiyat artışlarının bu değişiklikten bağımsız olarak gerçekleşeceğini vurgulayan yetkili, ayrıca "Otelciler fiyatları yaklaşık yüzde 15 oranında arttırmak istiyor. Bu yüzden geçen yılki fiyatlardan ancak erken rezervasyonla yararlanılabilecek" ifadesini kullandı.

Türkiye'ye bu yılın ilk 9 ayında 5 milyondan fazla Rus turist gitti, bu sayı geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 24.2 daha fazla. Yıl sonuna kadar 6 milyon Rus turist bekleniyor.

 

 

Yorumlar