Rusya, turistler için e-vize ve kredi kartı hizmeti başlatacak

Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Turizm Geliştirme Dairesi Başkanı Tatyana Sharshavitskaya, ülkeyi ziyaret edecek yabancı turistler için elektronik vize ve kredi kartı hizmetinin bu yıl içerisinde sunulacağını söyledi.

12/03/2023 22:59
Rusya, turistler için e-vize ve kredi kartı hizmeti başlatacak

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) tarafından düzenlenen 5. Seyahat Acenteleri Kongresi’nde konuşan Sharshavitskaya, elektronik vizelerin henüz çalışmadığını hatırlatırken, bakanlığın bu konu üzerinde çalıştığını, yıl içerisinde sunacağını ifade etti.

Yabancı turistlerin şu anda uluslararası ödeme sistemleri Visa ve MasterCard’ın Rusya ile çalışmaması nedeniyle Rusya ziyaretlerinde ödeme yapamadığına dikkat çeken Sharshavitskaya, Gazetem.ru'da yer alan habere göre, “Bu durum nedeniyle yabancı turistler Rusya’ya gelmekte zorlanıyor. Ancak ödeme sorununun çözümünde son aşamadayız. Yıl içerisinde turistlerin ülkemizde kullanabileceği ‘turistik kredi kartı’ hizmeti sunacağız” dedi.

Turistik kredi kartı yakında onaylanacak 

Turistik kredi kartının Devlet Duması’nda bu baharda onaylanması  beklenen ‘uzaktan kimlik tespitine’ ilişkin yasa tasarısı sonrası piyasaya sunulacağına vurgu yapan Sharshavitskaya, bu sayede bağımsız olarak yabancı vatandaşların kendi ülkelerinde e-vize  işlemleriyle birlikte turistik kredi kartı başvurusunda bulunabileceğini, kart sayesinde Rusya’ya geldiklerinde ödemeleri gerçekleştirebileceğini aktardı.

Ekonomik Kalkınma Bakanlığı Turizm Geliştirme Dairesi Başkanı, Rusya’nın özellikle Çin ve Basra Körfezi ülkelerinden gelen turistlerle ilgilendiğine değinirken, “Hem elektronik vizelerle hem de hükümetlerarası anlaşmalar yardımıyla alabilecekleri e-vize ve turistik kredi kartları sayesinde yabancı turist akışını hızlandırabileceğiz” ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.