Rusya’nın güneyine uçuş kısıtlamaları yeniden uzatıldı  

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşlar için getirilen geçici kısıtlamanın 10 Eylül’e kadar uzatıldığını duyurdu.

02/09/2022 15:01
Rusya’nın güneyine uçuş kısıtlamaları yeniden uzatıldı

 

Askeri operasyonun başladığı 24 Şubat’tan bu yana periyodik olarak uçuş kısıtlamasını uzatan Rosaviatsia, açıklamasında, “10 Eylül 2022 tarihi ve Moskova saati ile 03:45’e kadar, 11 Rus havaalanına uçuşlardaki geçici kısıtlama rejimi uzatılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelendcik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor. Gazetem.ru'nun haberine göre, havayolu taşıyıcılarına Soçi, Volgograd, Mineralnye Vody, Stavropol ve Moskova havaalanlarını kullanarak alternatif rotalar oluşturmaları tavsiye ediliyor.

Bu bölgelere uçuş kısıtlamaları 24 Şubat'tan beri devam ediyor 

Bu bölgelere uçuş kısıtlamaları, Ukrayna’daki askeri operasyonun başlangıç tarihi olan 24 Şubat 2022’den beri sürerken, kısıtlamalar sonrası bölgesel havalimanlarında yolcu trafiği durmuştu.

Nisan ayında Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, Batı yaptırımları sonrası dış hat uçuşların azalmasıyla yolcu trafiğinin düştüğü havaalanlarına destek sağlanmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na 1 Milyar 507 Milyon Ruble kaynak 

Hükümetin resmi internet sayfasında yer alan açıklamada, bu amaçlar için Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’na (Rosaviatsia) hükümetin rezerv fonundan 1 milyar 507 milyon ruble kaynak aktarılacağı iletilirken, açıklamada, “Özellikle tüm uçuşların ertelendiği Rusya’nın güneyindeki ve orta kesimindeki havaalanlarında işletme maliyetlerinin kısmi geri ödenmesi için” 2022 döneminde hükümet rezerv fonu yardımıyla destekler öngörülmektedir” ifadelerine yer verildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) güney havalimanlarının uçuş kısıtlamaları nedeniyle 2 milyondan fazla yolcu kaybedebileceğini beklerken, 24 Şubat’tan bu yana hükümetin işletme maliyetlerini karşılaması için havalimanlarına tahsis ettiği fon miktarı 3 Milyar Ruble'yi buldu.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.