Rusya'dan Türkiye'ye charter uçuşlar ne zaman başlayacak?

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, uluslararası uçuşları gerçekleştirmek için taşıyıcıların kabulüne ilişkin kuralları geçici bir algoritma ile değiştirdi. 19 Mart tarihli bir emirle, bazı charter havayollarına Türkiye izini vermeyi, şimdilik kabul etmedi. Uluslararası uçuşlar için kabul sistemi, operasyonel duruma bağlı olarak, artık iki haftada bir gözden geçirilecek.  

22/03/2022 13:03
Rusya'dan Türkiye'ye charter uçuşlar ne zaman başlayacak?

Güncellenmiş kurallara göre, artık uluslararası uçuşlar için izinlerin bir taşıyıcıdan diğerine aktarılmasına ilişkin kararlar alınacak.

Geçici değişiklik, Rusya Federasyonu nüfusunun ulaşım erişilebilirliğini ve hareketliliğini artırmak ve ayrıca yabancı devletler tarafından siyasi amaçlar için getirilen kısıtlayıcı önlemler döneminde Rusya ile yabancı devletler arasındaki hava koridorlarını korumak için geliştirildi.

Kimler onay alacak?

Uluslararası uçuşlar için kabul sistemi, operasyonel duruma bağlı olarak artık iki haftada bir gözden geçirilecek. Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, izin vermek için önemli kriterleri göz önünde bulunduruyor: Bunlar; Rus gerçek veya tüzel kişilerinin sahip olduğu uçak sayısı, taşıyıcının ağındaki dahili yol sayısı, çözümlenmemiş uçuş güvenliği ve ulaşım güvenliği gereksinimleri ihlalleri için uyarı ve talimatların sayısı.

Rusya’da hangi dış uçuşlara izin verildi?

Federal Hava Taşımacılığı Ajansı’nın web sitesinde, taşıyıcıların uluslararası uçuşlara kabulüne ilişkin başka bir talimat yayınlandı. Rosaviatsia pazarını düzenlemek için yaptığı yeni mekanizmada, Russian, BDT, Asya ve Orta Doğu ülkelerine düzenli uçuşlar için izin aldı. Uçuşlardan bazıları geçici olacak.

Azerbaycan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Venezuela, Almanya, Mısır, İsrail, Endonezya, Ürdün, İran, Kazakistan, Katar, Kırgızistan, Çin, Lübnan, Mauritius, Malezya, Maldivler, Fas, Moğolistan, BAE, Umman, Suudi Arabistan’a uçuşlar için verilen izinler Arabistan Arabistan, Sırbistan, Tacikistan, Tayland, Tanzanya, Tunus, Türkiye, Özbekistan. Ancak bu destinasyonların çoğuna uçuşlar bugün taşıyıcılar için neredeyse imkansız.

Alınan izinler hangileri?

Azerbaycan’a (Bakü, Gence, Lenkoran, Gabala Havaalanları) uçuş izinleri Rossiya, RedWings, IrAero, Azimut, Nordwind ve NordStar havayolları tarafından alındı.

Ermenistan’da birçok havayolu önceden onaylanmış uçuş sıklığını artırdı. Böylece RedWings, Mineralnye Vody’den Erivan’a haftada 1’den 7’ye, Soçi’den haftada 2’den 7’ye ve Yekaterinburg’dan 4’ten 7’ye uçuş sayısını artırabilecek.

Azimut, Mineralnye Vody, Sochi, Krasnodar, Rostov-on-Don’dan Erivan’a uçuş sıklığını haftada 7’den 21’e çıkarmak için izin aldı.

Smartavia, Moskova’dan Erivan’a uçuş sayısını ikiye katlayabilecek (haftada 14 uçuşa kadar). Rossiya Havayolları (Mineralnye Vody – Gümrü, Krasnodar, Samara, Yekaterinburg – Erivan), Nordwind (Krasnodar – Gümrü), Azimut (Moskova, St. Petersburg – Erivan, Sochi – Gümrü) yeni izinler aldı.

Rossiya Havayolları, Soçi’den İran’a (Tahran) uçuşlar için 14 günlük izin aldı. Bu iki hafta boyunca, taşıyıcı haftada 2 uçuş gerçekleştirebilecek.

Mısır’a düzenli uçuşlar için yeni izinler verildi

Rossiya Havayolları, Soçi’den Kahire’ye uçmak için izin aldı. Azimut Airlines, Rostov-on-Don, Krasnodar ve Mineralnye Vody’den Hurgada ve Şarm El-Şeyh’e uçuş gerçekleştirebilecek.

Nord rüzgar havayollarına Krasnodar ve Rostov-on-Don’dan Doha’ya (Katar) düzenli uçuşlar için izin verildi.

IrAero, Irkutsk-Pekin güzergahına geçici erişime sahip. Çin henüz pandemi kısıtlamalarını kaldırmadı, bu nedenle buradaki turist uçuşları hala kapalı.

Nordwind, Rostov-on-Don-Beyrut (Lübnan) güzergahı için izin aldı. Taşıyıcı ayrıca Umman’a (Rostov-on-Don’dan Muscat ve Salalah ve Sochi Krasnodar’dan Salalah) ve Suudi Arabistan’a (Rostov-on-Don ve Krasnodar’dan Cidde) erişime sahip.

Ural Havayolları’na Zhukovsky’den Ulan Batur’a (Moğolistan) uçuşlara erişim izni verildi.

Azimuth Airlines, Moskova, Makhachkala, Sochi ve Mineralnye Vody’den Dubai’ye (BAE) uçuşlar için izin aldı. Nordwind, Rostov-on-Don ve Krasnodar’dan Abu Dabi’ye uçuş gerçekleştirebilecek.

İsrail’e uçuşlar için çok sayıda izin verildi

Çoğu AZUR havası tarafından alındı. Bunlar Rusya bölgelerinden Eilat (Ovda) ve Tel Aviv’e uçuşlardır. Aynı zamanda, havayolu Moskova, St. Petersburg, Zhukovsky’den Eilat’a uçabilecek. Moskova’dan Tel Aviv’e uçuşlar için izinler IrAero havayolu şirketi tarafından alındı. Taşıyıcıya, haftada 4 uçuş sıklığıyla 14 günlük geçici izin verildi.

Ayrıca Rusya’nın bölgelerinden Tel Aviv’e izinler Rossiya ve Azimuth tarafından alındı.

Türkiye’ye düzenli uçuşlar

Azur Air, Bali’ye (Endonezya) düzenli uçuşlar için izin aldı. Taşıyıcı, Nizhny Novgorod, Belgorod, Voronezh, Mineralnye Vody, Novokuznetsk, Orenburg, Perm, Syktyvkar, Chelyabinsk, Petropavlovsk-Kamchatsky, Ulan-Ude, Khanty-Mansiysk, Yuzhno-Sakhalinsk, Surgu, Denpasar’a uçuş gerçekleştirebilecek. Kaliningrad, Ufa, Zhukovski. Bu arada, Rusya’nın güneyinde yer alan bazı havaalanlarının şu anda hiç uçuş almadığını belirtmekte yarar var.

Azur Air için Novosibirsk, Nizhny Novgorod, Krasnoyarsk, Krasnodar, Kazan, Yekaterinburg, St. Petersburg, Zhukovsky, Ufa, Samara, Rostov-on-Don’dan Minsk’e yeni düzenli uçuşlar için yeni izinler verildi.

Belarus ile yürürlükte olan tüm kısıtlamalar yakın zamanda kaldırıldı 

Belarus ile birlikte daha önce pandemi nedeniyle yürürlükte olan tüm kısıtlamalar yakın zamanda kaldırıldı. Minsk havalimanının çevrimiçi puan tablosuna bakılırsa, buradan Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri, Özbekistan, Gürcistan (Rusya ile Gürcistan arasında hava hizmeti yok), Rusya, Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Irak’a uçuşlar uçuyor. Ancak Minsk, Ruslar için tam teşekküllü bir uluslararası merkez olma konumunu kaybetti. Ülke aynı zamanda havacılık yaptırımları altında.

Kazakistan’a uçuşlar için geçici olanlar da dahil olmak üzere yeni izinler verildi. Rossiya, Azimuth, AZUR air, IrAero ve Ural Airlines, Rusya bölgelerinden Aktau, Atyrau, Kokshetau, Türkistan, Nur-Sultan, Alma-Atub ve Petropavlovsk’a uçabilecek.

Rusya’nın farklı bölgelerinden uçuş kabulleri NordStar, Rossiya, Red Wings, Nordwind, AZUR air ve Azimuth havayolları tarafından alındı. Rusya’dan gelen rotalar arasında Özbekistan’daki Nukus, Buhara, Urgenç, Termez, Karshi, Navoi, Andijan, Semerkant, Fergana, Taşkent gibi havaalanları bulunuyor Özbekistan’a uçuşlar için tüm izinler 2022/2023 IATA kış sezonunun sonuna kadar verildi yani, bir yıl boyunca.

Kırgızistan’a tanınan hemen hemen tüm toleranslar geçici

Ancak Kırgızistan’a tanınan hemen hemen tüm toleranslar geçici yani sadece 14 gün için. Rossiya, IrAero, Red Wings, Azimuth havayolları Rusya’nın başkenti ve bölgelerinden Oş ve Bişkek’e uçuş izni aldı. Aeroflot ayrıca Kırgızistan’ın havacılık yetkililerinden idari izin alınmasına bağlı olarak Krasnoyarsk’tan Oş ve Bişkek’e Kırgızistan’a uçma izni aldı.

Taşıyıcı ayrıca Venezuela’ya uçuş sıklığını artırmak için izin aldı. Moskova’dan Porlamar’a haftada 2 değil, 7 kez uçmak mümkün olacak.

AZUR air, Moskova ve St. Petersburg’dan (sırasıyla 7 ve 3’e kadar) Akabe’ye ( Ürdün ) uçuş sıklığını artırabilecek ve ayrıca bu havaalanına Barnaul, Belgorod, Voronezh, Vladivostok, Kaliningrad, Mineralnye’den uçabilecek. Vody, Novokuznetsk, Omsk, Perm, Surgut , Syktyvkar, Tyumen, Chelyabinsk, Tomsk, Kemerovo, Zhukovsky, Krasnodar, Nizhny Novgorod, Ufa, Orenburg uçacak.

Şirket, Zhukovsky, Kazan, Krasnodar, Krasnoyarsk, Nizhny Novgorod, Novosibirsk, Rostov-on-Don, Samara, Ufa’dan Port Louis’e ( Mauritius ) uçuş gerçekleştirebilir.

Kuala Lumpur’a ( Malezya) ulaşım Zhukovsky, Kazan, Krasnodar, Krasnoyarsk, Nizhny Novgorod, Samara, Ufa, Moskova’dan mümkün olacak (uçuş sıklığında artış var).

AZUR air’in Tayland uçuşlarına da erişimi var

AZUR air’in Tayland uçuşlarına da erişimi var. Taşıyıcı, Zhukovsky, Nizhny Novgorod, Belgorod, Vornezh, Kaliningrad, Mineralnye Vody, Orenburg, Syktyvkar, Chelyabinsk, Petropavlovsk-Kamchatsky, Ulan-Ude, Khanty-Mansiysk, Yakutsk, Moskova, Tomsk’tan Utapao’ya uçabilecek.

Aynı havayolu, Nizhny Novgorod, Krasnodar, Zhukovsky’den Zanzibar’a ( Tanzanya ) uçuşlar için izin aldı.

Zhukovsky, Belgorod, Kaliningrad, Mineralnye Vody, Novokuznetsk, Syktyvkar, Tomsk, Petropavlovsk Kamçatsky, Ulan-Ude, Khanty-Mansiysk ve Yakutsk’tan Sanya’ya ( Hainan Adası , Çin ) uçuş kabulleri.

Royal Flight, Tunus’a tarifeli uçuşlar için çok sayıda izin aldı

Royal Flight, Tunus’a tarifeli uçuşlar için çok sayıda izin aldı. Cerbe Adası’na uçuşlar Samara, Saratov, Tomsk, Tyumen, Ufa, Volgograd, Voronezh, Ulyanovsk, Arkhangelsk, Barnaul, Belgorod, Chelyabinsk, Yekaterinburg, Irkutsk, Kemerovo, Kaliningrad, Krasnoyarsk, Murmansk, Murmansk, Mineralnye Vody, Novosibirsk, Novokuznetsk, Nizhnevartovsk, Nizhnekamsk, Nizhny Novgorod, Omsk, Orenburg, Perm, Rostov-on-Don, Surgut, Syktyvkar.

Monastir’e uçuşlar Syktyvkar, Surgut, Saratov, Samara, Tomsk, Tyumen, Ufa, Volgograd, Voronezh, Ulyanovsk, Belgorod, Zhukovsky, Arkhangelsk, Barnaul, Chelyabinsk, Yekaterinburg, Irkutsk, Kazan, Kemerovo, Krasnosk, Krasdar, Kemerovo, Krasno’dan gerçekleştirilecek. , Mineralnye Vody, Murmansk, Novosibirsk, Nizhny Novgorod, Novokuznetsk, Nizhnevartovsk, Nizhnekamsk, Orenburg, Omsk, Perm, Rostov-on-Don.

Enfidha’ya Samara, Saratov, Tomsk, Tyumen, Ufa, Volgograd, Voronezh, Yaroslavl, Zhukovsky, Vladivostok, Ulyanovsk, Mineralnye Vody, Novosibirsk, Novokuznetsk, Nizhnevartovsk, Nizhnekamsk, Nizhny Novgorod, Orstenburg, Pera . on-Don, Surgut, Syktyvkar, Arkhangelsk, Barnaul, Belgorod, Chelyabinsk, Yekaterinburg, Irkutsk, Kemerovo, Kaliningrad, Habarovsk, Krasnoyarsk, Krasnodar, Kazan, Murmansk.

Uçuş izinleri artık yeni kriterlere göre düzenleniyor

Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, AZUR havasının Sırbistan’a (Belgrad) – St. Petersburg, Kaliningrad, Sochi, Kazan, Nizhny Novgorod ve Smartavia’ya – St. Petersburg – Belgrad güzergahında uçuşlar için yeni izinler verdi. Sırbistan şu anda Avrupa’da hava sahası Rus havayollarına kapalı olmayan tek devlet. Ancak artık diğer Avrupa ülkelerinin kapalı hava sahası nedeniyle Rus havayolları oraya uçamayacak.

S7 Airlines ve Nordwind havayolları Almanya’ya (Nürnberg, Bremen, Paderborn, Dortmund) uçuşlar için izin aldı. Ancak şu anda bunların uygulanması da imkansız.

Toleranslar artık yeni kriterlere göre düzenleniyor, ancak birçoğu henüz havayolları tarafından uygulanamıyor ve teknik nitelikte. Uluslararası uçuşların uygulanması yaptırımlarla karmaşıklaşıyor. Bununla birlikte, daha önce bile, taşıyıcıların Federal Hava Taşımacılığı Ajansı altındaki bölümler arası komisyon tarafından onaylanan rotalarda uçmama hakları vardı. Ve bu fırsatı, örneğin uçuşların ekonomik olarak uygun olmadığı ortaya çıktığında sıklıkla kullandılar. (RATA)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.