Rusya'dan THY ile Aeroflot'a ortak sefer yaptırma planı

Rusya hava sahasında bir yandan yaptırımlardan kaynaklanan mecburiyetler, diğer yandan rekabet kaynaklı sıkıntılar yaşanıyor.

14/04/2022 23:47
Rusya'dan THY ile Aeroflot'a ortak sefer yaptırma planı

Rusya makamları, Türkiye'den bu istikamette uçacak Rus uçaklarına Batılı leasing şirketlerinin talebiyle el konulmayacağı yönünde garanti istedi. Türkrus'ta yer alan habere göre, Rus basını istenen garantinin verilmemesi durumunda Türk uçaklarının da Rusya'ya uçuşuna izin verilmeyebileceğini aktarıyor.

Basında çıkan haberlere göre, Rus tarafı, sivil havacılıkta iki ülke şirketleri arasında ortaya çıkan dengesiz durumdan rahatsızlık duyuyor.

Pegasus ve Türk Havayolları toplam 2 milyon Rus turisti Türkiye'ye taşımayı planlıyor

Rus uçakları yaptırım endişesiyle Türkiye'ye uçmakta tereddüt ederken, Pegasus ve Türk Havayolları tatil sezonunda toplam 2 milyon Rus turisti Türkiye'ye taşımayı planlıyor. Moskova'nın dışında St. Petersburg, Kazan, Yekaterinburg ve Ufa'dan Türkiye'ye direkt uçuşlar düzenleniyor.

Türk yetkililer, hak sahibi Batılı leasing şirketinin talebi üzerine 27 Şubatta Pobeda firmasına ait bir Boeing uçağı İstanbul'da bağlamıştı. Rus havacılık yetkilileri, Rus şirketlerinin Türkiye'ye uçması durumunda benzer hadiselerin tekrarlanmasından endişe ediyor.

Aeroflot'un Türk Havayolları'yla ortak uçuş düzenlemesi fikri 

Tourdom'un görüşüne başvurduğu bir sektörel gözlemci, soruna çözüm önerisi olarak Aeroflot'un Türk Havayolları'yla ortak uçuş düzenlemesi fikrini dillendirdi. Bu öneriye göre, THY, düzenlediği seferlerdeki koltukların bir bölümünü Aeroflot müşterilerine tahsis edecek.

Ancak THY'nin Aeroflot ile işbirliği yapması durumunda, şu anda kullandığı Avrupa Birliği uçuş güzergahlarından mahrum kalabileceğine dikkat çekiliyor. Gözlemciler Türkiye'nin istenen garantileri sağlamaması durumunda, Rusya'nın Türk firmaların uçuşlarına sınırlama getirmesini olasılık dahilinde görüyor.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.