Rusya'dan büyük turizm hareketi... Desteğin büyüğü otelcilik devlerine gidecek

Rusya İnşaat Bakanlığı, 2022 yılında turizm alanında 22 ulaşım, altyapı ve tesislerin oluşturulması için bütçeden 2,4 Milyar Ruble ve 2023’te 10,6 Milyar Ruble ayrılacağını açıkladı.

18/04/2022 21:04
Rusya'dan büyük turizm hareketi... Desteğin büyüğü otelcilik devlerine gidecek

İç turizmin kalkınması için devlet tarafından sağlanan yardım programlara başvuruların şimdiden başladığı vurgulanan bakanlık açıklamasında, sübvansiyon başvuru belgelerinin kabulünün 13 Mayıs’ta sona ereceği, turizm yatırım desteğinin üç yıl içinde toplam yatırım hacmi 23 milyar rubleyi geçen işletmelere sağlanacağı vurgulandı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, Rusya İnşaat Bakanı Yardımcısı Yuriy Gordeyev konu hakkında yaptığı açıklamada, “Turizm altyapısını geliştirmeye yönelik faaliyetlerin yürütülmesi bütüncül bir yaklaşım gerektiriyor” diye konuşurken, ayrılan bütçe sayesinde altyapı alanında bölgelerin ihtiyaçlarının büyük oranda çözüldüğünü sözlerine ekledi.

Rosturizm, otel inşaatı kredileri için 38 yatırım projesini onayladı

Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm Basın Servisi tarafından geçen yılın kasım ayında yapılan açıklamada, hükümet tarafından iç turizmi kalkındırmak için sunulan kredi programı kapsamında otellerin inşası ve onarımı için ilk 38 yatırım projesini onayladığı bildirilmişti.

Şu ana kadar toplamda 140 Milyar Ruble tutarında otel inşaatı kredisi onaylandığı ifade edilen açıklamada, “Onaylanan ilk 38 projedeki yatırımların hacmi yaklaşık 200 Milyar Ruble olacak ve bunun 140 Milyar Rublesi uygun faizli imtiyazlı krediler şeklinde işletmeler tarafından çekilecektir. Bu program, önümüzdeki 2-3 yıl içinde iç turizmde çeşitli yıldız kategorilerinde yaklaşık 14 bin yeni modern oda yaratılmasına izin verecektir” ifadelerine yer verildi.

Yatırımcılara 15 yıla kadar kredi sağlanacak

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Chernyshenko, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yatırımcılara 15 yıla kadar kredi sağlanacağını vurgularken, devletin bankaları yeniden finansman oranına eşit miktarda sübvanse edeceğini, böylece son yatırımcı için kredi oranlarının yıllık yüzde 3 ve 5 aralığında olacağını belirtti.

Ağustos ayı itibariyle,hükümetin talimatıyla ulusal turizm projesi kapsamında 2024 yılına kadar otel inşaatları projelerine banka kredisi başvurularını kabul etmeye başlayan Rosturizm tarafından onaylanan projelerin listesi, hükümetin turizm komisyonu tarafından kabul edildi.

Rosturizm Başkanı Zarina Doguzova, kredileri onaylanan projelerin yüzde 75’inin  Alean, Cosmos, Azimut, Hilton, Accor (Mercure), Holiday inn, Marriott International, Sheraton, Novotel, Radisson gibi federal ve uluslararası otel operatörleri tarafından yönetileceğini aktardı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.