Rusya'dan Avrupa'ya turist akışı yüzde 95 azaldı

Rusya Tur Operatörleri Birliği'ne (ATOR) göre, 2022 yazında Rusya'dan Avrupa'ya turist akışı 2019 yazına göre %90-95 azaldı.  

12/09/2022 21:53
Rusya'dan Avrupa'ya turist akışı yüzde 95 azaldı

2022'nin ilk yarısında Avrupa'yı ziyaret Rusların sayısı 1,2 milyona ulaşırken, 2019'un aynı döneminde 8 milyon Rus vatandaşı Avrupa ülkelerini ziyaret etmişti.

Belirtilen bu rakamlar sadece turist ziyaretlerini içermiyor. Tüm amaçlara yönelik iş ve eğitimden özel ziyaretlere ve akraba ziyaretlerini de içeriyor.

En popüler Avrupa ülkeleri

Bu yaz Ruslar arasında en popüler Avrupa ülkeleri Yunanistan, İspanya, İtalya ve Fransa oldu. Haberrus'ta yer alan habere göre, Avrupa yönündeki Rus turistlerin sayısının azalmasının en temel nedeni, Mart ayında getirilen hava ulaşım yaptırımları ve AB ülkelerinin Rus vatandaşlarına yönelik vize politikasının sıkılaştırılması yer alıyor.

Öte yandan 19 Eylül'den itibaren Litvanya, Letonya, Estonya ve Polonya, Rusya Federasyonu ile kara sınırlarını kapatacak, hangi ülkeden olursa olsun tüm Schengen turist vizeleri için giriş yasaklanacak. Bu durumun Rusya’dan AB ülkelerine turist ve diğer amaçlar için geçişleri olumsuz yönde etkileyecek.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.