Rusya'da tur operatörlerinin savaş zararı ne kadar?

İptal edilen turlara ilişkin yükümlülükler de dahil olmak üzere, Rusya'da tur operatörlerinin toplam zararları, tahminlere göre 65 Milyar Ruble'yi aştı. Bu rakam, pandeminin neden olduğu kayıptan, 20 Milyar Ruble daha fazla.

29/03/2022 09:43
Rusya'da tur operatörlerinin savaş zararı ne kadar?

Anex Tour, turistlerinin Mısır’dan ihracatını 28 Mart’ta tamamladı. Şirket, Sri Lanka, Maldivler ve BAE’de minimum sayıda müşterimiz kaldı, ancak herkesin zaten bileti var, dedi. Geçen ay, tur operatörü masrafları kendisine ait olmak üzere yaklaşık 25 bin kişiyi Rusya’ya geri taşıdı. 

Fun & Sun (eski TUI Rusya) da, sürecin tamamlandığını duyurmuştu. 6 bini Mısır tatil beldelerinde olmak üzere yaklaşık 7 bin turisti geri taşıdı. Coral Travel müşterileri de, Hurghada ve Şarm El-Şeyh otellerinden ayrıldı. Tez Tour son ihracat uçuşları tamamladı. Biblio-Globus ve Pegasus müşterileri de Rusya’ya döndü.

Fahiş fiyatlar ödendi

Özellikle 9-10 Mart’tan sonra geri taşıma bir kabusa dönüştü. Çünkü uçak kiralamak, yabancı havayollarının uçuşları için fahiş fiyatlarla bilet almak, yavaş yavaş Hurghada ve Şarm El-Şeyh’ten turistleri küçük uçaklarla Mineralnye Vody’ye götürmek zorunda kaldılar.

Zarar ne kadar?

İptal edilen turlara ilişkin yükümlülükler de dahil olmak üzere tur operatörlerinin toplam zararları tahminlere göre 65 Milyar Ruble'yi aştı. Turizmdatabank'ın haberine göre bu rakam, pandemi sırasında olduğundan 20 Milyar Ruble daha fazla.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.