Tur operatörlerinin Rus turiste ne kadar borcu var?

Rus tur operatörlerinin havacılık endüstrisindeki yaptırımlar nedeniyle 2022’de gerçekleşmeyen turlar için borçlarının 30-40 Milyar Ruble'ye ulaşabileceği söyleniyor.

22/03/2022 11:59
Tur operatörlerinin Rus turiste ne kadar borcu var?

Geçen yılın sonunda yerine getirilmeyen yükümlülüklerin 5-Milyar Ruble olduğu düşlürse, turistlere geri ödemeler çoğu tur operatörü ve oteller için sıkıntım yaratacak.

Bildirildiği üzere Mart 2020’de koronavirüs pandemisi nedeniyle sınırların kapatıldığı dönemde tur operatörlerinin turistlere olan borç tutarı 44 Milyar Ruble, gezilere gidemeyen turist sayısı ise 1,3 milyon kişiydi.

2021 yılı sonu itibarıyla tur operatörleri borçlarını %80 oranında azaltarak 6,5 Milyar Ruble'ye, halen yükümlülükleri bulunan turist sayısını ise 200.000’e indirmeyi başardı.

Avrupa Birliği, ABD ve Kanada Rus havacılık endüstrisine karşı yaptırımlar uyguluyor

24 Şubat’tan sonra Avrupa Birliği ve ardından Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Rus havacılık endüstrisine karşı yaptırımlar uyguladı. Bunlar arasında Avrupa ve diğer bazı ülkelerin hava sahasının kapatılması ve Rus havayolları tarafından kiralanan uçakların kullanımının yasaklanması yer alıyor. Sonuç olarak, birçok Rus havayolu şirketi, BDT ülkeleri ve diğerleri hariç, yurtdışında uçuş yapma yeteneğini kaybetti. (İnterfax)


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.