Rus ve Ukraynalı turistlerin yerini onlar aldı

Antalya Kemer’de yer alan ve her yıl binlerce kişiyi zirveye taşıyan Olympos Teleferik’in Genel Müdürü Haydar Gümrükçü yaptığı açıklamada, bu yıl şimdiye kadar 175 bin kişinin Olympos Teleferik ile zirveye çıktığını belirtti. Gümrükçü, “Bu yıl hedefimiz 300 bin misafirimizi zirveye taşımaktı. Sezonun Kasım ayına uzayacağını düşünüyoruz. Yıl sonuna kadar bu rakamın 230 binleri bulmasını bekliyorum” dedi.

12/09/2023 13:59
Rus ve Ukraynalı turistlerin yerini onlar aldı

Halil Öncü / Kemer

Beklenenin aksine normal bir sezon yaşadıklarını belirten Gümrükçü, Ruslar ve Ukraynalıların yerini Polonyalılar ve İngilizlerin almaya başladığını ifade etti. Haydar Gümrükçü, “Ortalama bir sezon geçiriyoruz. Rus pazarının yerini başka pazarlar dolduruyor. Mesela, Polonyalılar ve İngilizler çok gelmeye başladı. Doğu Avrupa'dan gelen misafirlerimiz büyük ilgi gösteriyor.

Dolayısıyla Rusların ve Ukraynalıların yerini biraz onlar almaya başladı. İngiliz pazarı hareketli. Yani şunu gördük ki; bir pazar boşalırsa, başka pazarlar onun yerini dolduruyor. Onun dışında ekonomik sıkıntılar, savaşın olması sezonu tabii ki etkiledi. Özellikle yaşanan savaş bizi çok etkiledi.

Rus pazarı ve Ukrayna pazarında düşüş var. Rusya’daki ekonomik durum yani Ruble'nin durumu nedeniyle, gelen Ruslar maalesef harcama yapmıyorlar, bunu biz de hissediyoruz. Bize gelen insanlar bile yukarıda yiyecek içecek ve diğer aktivitelerde istenilen seviyede harcama yapmıyorlar. Zaten otele gelen misafirlerin bir kısmı da dışarıya çıkmıyor. Böyle bir genel sorun yaşanıyor. Sadece bizde değil, bütün günübirlik alanlarda bir düşüş var” diye konuştu.

Olympos Teleferik ‘Avrupa’nın en uzun Teleferiği’

Teleferik hakkında kısa bilgiler de veren Genel Müdür Gümrükçü, “Teleferiğimiz, Kemer’in simgesi. Avrupa'nın en uzun, dünyanın ise ikinci en uzun teleferiği olma özelliği taşıyor. Teleferiğimiz ile yolculuk alt istasyon ile Tahtalı Dağı 2365 metre zirve arası yaklaşık 12 dakika sürüyor. 

İsviçreli mühendisler tarafından tasarlanan teleferiğimiz ile yolculuk yapan misafirlerimiz, unutulmaz bir yolculuk gerçekleştiriyor. Phaselis ve Olympos Antik Kenti, Antalya ve Kemer'in manzarasını görme şansı buluyorlar, bulutlu havalarda ise, bulutların içerisinden geçerken unutulmaz anlar yaşıyorlar” dedi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.