Rus turizmcilerin charter isyanı

Rusya'nın Volgograd sakinleri, "Türkiye'ye direkt uçuşların yeniden başlatılması" için tüm resmi makamlara ayrı ayrı başvurdu.

06/04/2021 11:39
Rus turizmcilerin charter isyanı

Turizm sektörünün bölgedeki temsilcileri neden komşu Rostov-on-Don'dan Antalya'ya uçmanın mümkün olduğu, ancak Volgograd'dan yapılmasına izin verilmediğine mantıklı bir açıklama bulamadı. Bu nedenle Başbakan Mihail Mişustin'e, hükümete, Ulaştırma Bakanlığına ve Federal Hava Taşımacılığı Dairesine "yasapım kaldırılması" başvurusu yapıldı.

25 Mart'ta federal makamlar Volgograd da dahil olmak üzere 13 Rus havaalanından uluslararası uçuşlara izin verdiğini duyurmuştu. Ancak 29 Mart'ta Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, bu şehirlerden İngiltere ve Türkiye'ye uçuşları yasakladı.

Volgograd turizm sektörünü isyan ettirdi

Türk tatil beldelerinde charter seferleri düzenlemeye izin verilmesi Volgograd turizm sektörünü isyan ettirdi. Yerel basına yansıyan itiraz dilekçesinde, "İngiltere ile zaten federal düzeyde genel bir yasak olduğu zaten mlaum.

Fakat Volgograd veya Krasnodar'dan Türkiye'ye uçmak yasaklanırken neden komşu Rostov-on-Don veya Astrahan'dan uçmak mümkün?" diye soruldu ve "ayrımcılık" suçlaması yapıldı.

Rostov-on-Don Havaalanı'ndan Türkiye'ye uçabilmek için ekstradan yedi saatlik bir otobüs yolculuğu yapmak gerekiyor

Yerel turizm temsilcileri, "İnsanlar yasak yüzünden ya uzun zamandır beklenen tatillerini iptal etmek zorunda kalacaklar, ya da mesela komşu Rostov-on-Don Havaalanı'ndan Türkiye'ye uçabilmek için ekstradan yedi saatlik bir otobüs yolculuğunu tura ekleyeceksiniz" dediler.

Tur operatörleri, ikinci seçeneğin çocuklu ailelere ve uzun bir yolculuğa dayanamayan emeklilere büyük zorluk yaşatacağı görüşünde. Uçuş yasağı haberi 30 Mart'ta TürkRus.Com'a şöyle yansımıştı.

Rusya’nın 13 şehrinden Türkiye’ye uçuş yasağı sezonu nasıl etkileyecek?

Rusya Federal Sivil Havacılık Kurumu Rosaviatsiya’nın 1 Nisan’dan itibaren Voronej, Barnaul, Orenburg, Kaluga, Krasnodar, Nalçik, Soçi, Yujno-Sahalinsk, Volgograd, Belgorod, Lipetsk, Tümen ve Saratov havalimanlarından uçuşlara başlama, ancak Türkiye ve İngiltere’yi hariç tutma kararı yankı yarattı.

Rusya Seyahat Endüstrisi Birliği (RST) basın sekreteri Irina Tyurina, kararın bu yaz bu Türkiye’ye turist akınını azaltacağını söyledi. Tyurina, uçuşların yasak olduğu bölgeler arasında oldukça büyük ve zengin şehriler Krasnodar, Soçi, Tümen ve Volgograd’ın da olduğunu, her yıl bu şehirlerden Türkiye’ye büyük rağbet yaşandığını, yasağın turizm sektörünü etkileyeceğini ekledi.

Rus yetkili, “uluslararası uçuşlara verilen izin konusunda yapılan ayrımcılığın tuhaf göründüğünü” belirtti. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) yetkilileri ilkbahar ve yaz aylarında Türkiye’ye direkt uçuş yapılabilecek Rus şehirleri sayısının  21 kalkış noktası ile sınırlı olduğunu duyurdu.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.

İlginizi Çekebilir