Rus turistlerin Türkiye’de nasıl ödeme yapacağı belli oldu

Turizm haber ajansı TourDom, Rus ulusal ödeme sistemi MIR logolu kredi kartlarının Türkiye’de altı aydır çalışmadığını hatırlattığı haberinde, ancak Rus turistlerin banka havalesi ile ödeme yapma ve para çekme fırsatı olduğunu belirtti.

28/03/2023 12:55
Rus turistlerin Türkiye’de nasıl ödeme yapacağı belli oldu

Türkiye’yi ziyaret edecek turistlere Rusya’dan ayrılmadan önce Çin ödeme sistemi UnionPay logolu kredi kartı çıkarması tavsiyesinde bulunan ajans, bu kartların Türkiye’de çalıştığını, ancak çoğu zaman mağazalarda ödemenin gerçekleşmediğini aktardı.

Bu nedenle turistlerin UnionPay kartlarını bankamatiklerden nakit çekmek için kullandığı vurgulanırken, alınan komisyonun operasyon sırasında görmenin imkansız olduğu, ancak gezginlere göre komisyon miktarının çekilen paranın yüzde 10’una kadar çıkabildiği belirtildi.

Visa ve MasterCard logolu kartlar Türkiye’de de çalışıyor 

UnionPay kartları ile daha çok DenizBank ve Halk Bankası ATM’lerinin kullanılması tavsiye edilirken, Rus bankaları Gazprombank, Rosselkhozbank, Russky Standard ve diğerlerinin Rusya’da UnionPay ile çalıştığı, öte yandan çoğu durumda, Rusya’da bir UnionPay kartı çıkarmak için bankaya başvuru bedeli ödendiği de hatırlatıldı.

TourDom, Rus turistlerin geçmiş yurtdışı gezilerinde yabancı bankalarda çıkardığı Visa ve MasterCard logolu kartların Türkiye’de de çalıştığını, bununla birlikte Ziraat Bankası, DenizBank ve VakıfBank’ın anlık isimsiz kart verebildiğini aktardı.

Ziraat Bankası, DenizBank ve VakıfBank, anlık isimsiz kart verebiliyor

Haberinde, “Türkiye’de yaygın olan bu bankaların şubelerinde anlık MasterCard veya Visa kartı düzenleyebilirsiniz. Bu tür kartlar, Türkiye’de yapılan alışverişlerde ödeme yapmak için uygundur. Ancak yurt dışında her zaman çalışmazlar.

Rusya’da çalışmayacaklardır” ifadelerine yer veren TourDom, turistlerin deneyimlerine atıfta bulunarak, Ziraat Bankası’nın resmi olarak depozito talep etmediğini, ancak prosedürün tamamen şubedeki çalışanın ruh haline bağlı olduğunu ekledi.

Bankalar kart çıkarırken neler istiyor?

Bazı Rus turistlerin koşulsuz bir kart çıkarabildiği, bir diğer turistten ise açılacak hesaba para yatırmasının istendiğine değinen ajans, DenizBank’ın ise, çoğu zaman depozito istediğini ifade etti. VakıfBank’ta ise hesap açım ve kart başvurusu için 3 Bin 600 Lira (14 Bin 400 Ruble) gerektiği vurgulanırken, fiyata komisyon ve sigortanın dahil olduğu, depozitonun ise gerekmediği eklendi.

Yeni hesap ve kart işlemlerinin 30 dakika ile bir saat sürebileceğine değinen ajans, Türkiye’de kredi kartı çıkarmak isteyen Rus turistin belirtilen bankaların herhangi bir şubesinde ret cevabı alması veya depozito istenmesi durumunda başka bir şubeye gitmesini tavsiye ederken, aynı prensibin diğer tüm bankalar için geçerli olduğunun altını çizdi.

Türkiye’deki bankalardan kredi kartı alabilmesi vergi sicil numarasına da ihtiyaç var

Turistlerin Türkiye’deki bankalarda kredi kartı alabilmesi için pasaport ve ülkenin vergi dairesini resmi internet sitesinden alınabilecek vergi sicil numarasına ihtiyaç duyduğu aktarılırken, Rusya’dan Türkiye’deki karta para transferinin uluslararası bir banka hesap numarası olan IBAN üzerinden mümkün olacağı, iki ülke arasında para transfer hizmeti sunan CoronaPay’in ise yalnızca yaptırım uygulanmayan bankalarla çalıştığı bildirildi.

 

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.