Rus turistlerin en popüler seyahat rotaları açıklandı

Rusya’da faaliyet gösteren çevrimiçi seyahat hizmeti OneTwoTrip, yaklaşan uzun mayıs tatillerinde Ruslar için en popüler tatil destinasyonlarını belirledi.

07/04/2022 09:24
Rus turistlerin en popüler seyahat rotaları açıklandı

30 Nisan- 15 Mayıs 2022 arasındaki iç hat uçak seferleri için arama talepleri verilerini analiz eden şirket, bu dönemde kullanıcıların yaklaşık yüzde 60’ının Rusya içindeki uçuşlarla ilgilendiğini tespit ederken, tatilcilerin yüzde 15’inin ilgilendiği Moskova-Soçi güzergahı, mayıs tatilleri için en popüler destinasyon olarak kaydedildi.

St. Petersburg’a düzenlenen uçak seferlerine Rusların ilgisi yüzde 12 olurken, bilet taleplerinde Mineralnye Vody ve Kaliningrad yüzde 5, Dağıstan Mahaçkale yüzde 4, Kazan ve Simferopol ise yüzde 3’şük paya sahip oldu.

Mayıs ayında iç hatlarda Ufa ve Ekaterinburg’a uçak bileti talepleri yüzde 2’lik paya sahip olurken, dış hat uçuşlarında ise Türkiye, yüzde 23’lük payla Rusların seyahat tercihi sıralamasında liderliğini korudu.

Dış hat uçak bileti taleplerinde Özbekistan yüzde 9’luk paya sahip olurken, üçüncü sırada ise yüzde 8 ile Ermenistan yer aldı.

OneTwoTrip, incelemelerine göre en popüler destinasyonlar arasında aynı zamanda taleplerin yüzde 5’ini oluşturan Azerbaycan ile yüzde 4 payla Kırgızistan ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yer aldı.

Rusya-Türkiye uçuş programları mayıs tatiline kadar eski haline dönebilir

Bir gün önce açıklama yapan Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova, Rus ve Türk heyetlerinin mayıs tatillerine kadar iki ülke arasındaki uçuş programlarını kademeli olarak eski haline getirmek için çalıştıklarını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından açıklama yapan Doguzova, kişisel Telegram hesabından paylaştığı bilgide, “Mevcut durumu Türkiye tarafıyla masaya yatırdık. Yaklaşan turizm sezonu için koşullar yaratmaya çalışıyoruz ve nisan ayından itibaren mayıs tatillerine kadar uçuş programlarını kademeli olarak eski haline getireceğiz” ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.