Rus turiste Türkiye’de kalma şartlarını ihlalden para cezası

Türkiye’ye geliş tarihinden itibaren 60 gün geçmesine rağmen ülkeden ayrılmayan Rus turistler, 659 TL para cezasına çarptırıldı.

08/03/2023 13:54
Rus turiste Türkiye’de kalma şartlarını ihlalden para cezası

Rusya’nın turizm haberleriyle tanınan seyahat platformu Tourdom, Türkiye’ye geliş tarihinden itibaren 60 gün geçmesine rağmen ülkeden ayrılmayan Rus turistlerin para cezasına çarptırıldığını bildirirken, cezanın 659 TL olduğunu yazdı.

Denis isimli Rus turistin Türkiye’de kalışının 88. gününde Rusya’ya geri dönmek için havaalanına gittiğini ve gümrük kapısında ve 659 Lira (yaklaşık 2 Bin 600 Ruble) para cezasına çarptırıldığını belirten Tourdom, Türkiye’de yasal ikametgâh için belge hazırlamaktansa, vize rejimi şartlarını ihlal ettiği için para cezası almanın daha karlı olabileceğinin atını çizdi.

Rus vatandaşları Türkiye'de yasal olarak yalnızca 60 gün vizesiz veya oturma izni olmadan kalabiliyor

Türkiye’deki mevzuatlara göre, Rus vatandaşlarının ülkede yasal olarak yalnızca 60 gün boyunca vizesiz veya oturma izni olmadan kalabileceği hatırlatılırken, bu süreden sonra turistin sınırı geçip tekrar Türkiye’ye dönme hakkı olduğu, bu durumda ise turistlere vize veya oturma iznine gerek kalmadan 30 gün daha verildiğinin altını çizdi.

Antalya’ya giden Rus turistlerin açıklamalarına atıfta bulunan Tourdom, acentelerin hizmetleri için aldığı ücretler dikkate alındığında oturma izni almanın maliyetinin birkaç yüz dolara ulaşabildiğine değindiği haberinde, aynı zamanda sürecin kendisinin de bazen aylarca uzayabildiğine dikkat çekti.

26 Aralık 2022’den bu yana Türkiye’nin Ruslara turistik geçici ikamet izni vermeyi fiilen durdurdu 

Gazetem.ru'da yer alan habere göre, aynı zamanda 26 Aralık 2022’den bu yana Türkiye’nin Ruslara turistik geçici ikamet izni vermeyi fiilen durdurduğuna vurgu yapılırken, “Bu nedenle 659 Liralık para cezası çok karlı görünüyor. Ancak Türklerin sadakati suistimal edilmemeli.

Kötü niyetli ihlaller durumunda, para cezaları katlanarak artabiliyor. Ek olarak, sınır dışı edilmenin yanı sıra belirli bir süre için müteakip giriş yasağı da alabilirsiniz” diye yazdı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.