Rus turist daha az tatile çıkacak

Rusya’da yapılan bir araştırma, ülke vatandaşlarının yalnızca yüzde 4’ünün önümüzdeki yaz tatilini yurt dışında geçirmeyi planladığını gösterdi.

13/03/2023 13:04
Rus turist daha az tatile çıkacak

Reel gelirlerin düşmesi, uçak fiyatları başta olmak üzere turların pahalanması, yaşanan ekonomik ve politik belirsizlikler, 2023 yazını Ruslar için dış turizmde "sisli" hale getirdi. Rusya’da yapılan bir araştırma, ülke vatandaşlarının yalnızca yüzde 4’ünün önümüzdeki yaz tatilini yurt dışında geçirmeyi planladığını gösterdi.

Superjob’un verilerine göre, iki sene önceki ankete katılanların ise yüzde 7’si bu cevabı vermişti. Türkrus'ta yer alan habere göre, yaşı 24’ün altında olanların yüzde 10’u bu yıl yaz tatili için yurt dışına çıkma planı yapıyor.

Bu yıl Rus turistler arasında en popüler destinasyonlar

Bu yıl Rus turistler arasında en popüler destinasyonlar Tunus, Türkiye, Abhazya, Yunanistan ve Küba. Avrupa ise artık "istisnai destinasyon" durumunda: AB üyelerinden Litvanya, Estonya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Danimarka, Romanya, Belçika ve Hollanda Rusya vatandaşlarına vize vermeyi durdurmuştu.

Sırbistan dışındaki tüm Avrupa ülkeleri, ayrıca Dominik Cumhuriyeti, Meksika ve ABD Rusya’ya ve Rusya’dan uçuşları askıya aldı. Diğer yandan Rusya’da hükümet bu yıl iç turizmi geliştirmek için 12 milyar ruble harcamayı planlıyor. İç turizmde tur acentalarına bazı vergi muafiyetleri de gündemde.

 


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.