Ruble'deki değer kaybı Rus turisti zora soktu

Ruble'nin Dolar ve Avro'ya karşı keskin bir şekilde değer kaybettiği son haftalarda, uzmanlar ithal ürün ve hizmetlerde fiyat artışının kaçınılmaz olacağı konusunda uyarırken, şimdiden yurtdışı tur maliyetlerinde yüzde 7 artış kaydedildi.  

06/07/2023 11:57
Ruble'deki değer kaybı Rus turisti zora soktu

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Ruble'deki değer kaybı nedeniyle son bir haftada yurt dışı tatil turlarının maliyetinin yüzde 6-7 arttığını bildirirken, birliğin başkan yardımcısı Artur Muradyan, döviz kurlarındaki değişikliklerin tüm yabancı destinasyonları etkilediğinin altını çizdi.

Uzman, özellikle Türkiye ve Mısır gibi büyük talep gören ülkeler için sunulan paket turların döviz kurundaki artış nedeniyle darbe aldığına dikkat çekerken, Mısır’da iki kişilik bir haftalık tatilin artık ortalama 150 Bin Ruble'ye mal olduğunu, Türkiye’deki tatil maliyetlerinin ise 170 Bin Ruble ile 200 Bin Ruble'ye çıktığını ifade etti.

Kurdaki artış onları daha çok etkileyecek

Kurdaki artışın özellikle bölgelerden gelen turistleri zor duruma sokacağını belirten Muradyan, çoğu Rus gezginin Sri Lanka ve Dominik Cumhuriyeti’nde bu tür fiyatlara daha aşina olduğunu, Türkiye ve Mısır’dan ise daha ucuz turlar beklediklerini aktardı.

Son bir yılda yurtdışına tur maliyetlerinin yüzde 50’ye kadar yükseldiğini kaydeden Muradyan, geçen hafta dolar ve avronun ruble karşısında yükselerek sırasıyla 90 ve 98 Ruble'ye yaklaştığını hatırlatırken, “Ruble bir haftada yüzde 6, son bir yılda yüzde 60 değer kaybetti.

Tabii bu turizm ürünlerinin maliyetini etkiledi çünkü her şey döviz kuruna göre ayarlanıyor. Tur operatörleri turların Dolar ve Avro cinsinden nominal maliyetini düşürmeseydi fiyatlar daha da yüksek olurdu. Şimdi bu çabaları Ruble'deki değer kaybıyla ne yazık ki boşa gitti” ifadelerini kullandı.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.