Restorasyonu süren Bukoleon Sarayın’a turizmcileri bilgilendirme gezisi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), sorumluluk alanındaki kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında turizm sektörünü bilgilendirmek için şantiye gezileri düzenlemeye başladı. Bukoleon Sarayı şantiyesine gerçekleştirilen geziye TÜRSAB, TTYD, TÜROB, IRO ve TUYED yönetiminden temsilciler katıldı.

03/09/2022 16:18
Restorasyonu süren Bukoleon Sarayın’a turizmcileri bilgilendirme gezisi

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu'nun başkanlığını yürüttüğü İstanbul Turizm Platformu, İBB’nin sorumluluk alanlarındaki kazı ve restorasyon çalışmaları hakkında turizm sektörünü bilgilendirmek için şantiye gezileri düzenlemeye başladı. Bukoleon Sarayı şantiyesine gerçekleştirilen geziye TÜRSAB, TTYD, TÜROB, IRO ve TUYED yönetiminden temsilciler katıldı.

Özcan Biçer: Bukoleon Sarayı’nın doğru anlatıldığından emin olmak istiyoruz

Gezi sonrası gerçekleşen toplantıda konuşan İstanbul Turizm Platformu Direktörü Özcan Biçer, turizm STK’larıyla iş birliğine önem verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Geçmişte kamu, turizm ürünlerinin sektöre kazandırılması sürecinde kendi projesini yapmış, kendi öngörüsünü sunmuş. Sektörle iletişim, doğru bir şekilde kurulamadığı için bu ürünlerin bazıları sektör tarafından tanınmış, bazıları ise maalesef tanınmamış ve hak ettiği ilgiyi görememiş. Bu kez böyle olmasını istemiyoruz. Düzenlediğimiz ve devamı gelecek şantiye gezilerimiz, bu isteğimizin pratiğe yansıması aslında.”

Bukoleon Sarayı kazı alanında elde edilen bilgilerin ve ortaya çıkarılan kalıntıların İstanbul tarihi açısında taşıdığı öneme değinen Özcan Biçer, bu gerçekliğin turizm sektörü tarafından da anlaşılmasını istediklerini söyledi. Sarayı anlatacak turist rehberlerini, İBB Kültür Miras ekiplerinin kazı alanında elde ettiği bilgilerle donatıp sertifikalandırmayı planladıklarını anlatan Özcan Biçer, “Biz İstanbul’un tarihinde önemli bir yeri olan Bukoleon Sarayı’nın doğru anlatıldığından emin olmak istiyoruz. İstanbul Rehberler Odası ile iş birliği içinde burayı anlatacak rehberleri, gerçek bilgilerle donatmak, uzmanlaştırmak ve akredite etmek istiyoruz” dedi.

Hüseyin Gazi Coşan: Turizmde sayıya değil niteliğe odaklanmalıyız

Bukoleon Sarayı şantiye alanının turizme açılmasının ardından Sultanahmet ve çevresinde sıkışan turizm hareketliliğinin daha geniş bir bölgeye yayılacağına dikkat çeken İstanbul Turizm Platformu Genel Sekreteri Hüseyin Gazi Coşan, bu değişim doğrultusunda bölgenin yeniden planlanmasının gerekeceğine dikkat çekti.

İstanbul’un sahip olduğu tarih mirası ile rakipsiz olduğuna vurgulayan Hüseyin Gazi Coşan, turizmde sayıdan ziyade niteliğe odaklanmak gerektiğini savundu.

İstanbul’da turizmin Tarihi Yarımada ve İstiklal Caddesi’ne sıkıştığını söyleyen Hüseyin Gazi Coşan, bu durumun İstanbul gibi bir kentin turizm potansiyelinin heba edilmesi anlamına geldiğini ifade ederek, “İstanbul Tarihi Yarımadadan Taksim ve Beyoğlu’ndan ibaret olmamalı. Turizm trafiği doğru yönlendirilerek, kentin daha farklı alanları da turistler için ulaşılabilir hale getirilmeli” dedi.

Ayşen Kaya: Bukoleon Sarayı’nı deneyimlenebilen bir müze kompleksi haline getirmeyi hedefliyoruz

2020 yılında başlayan restorasyon çalışmaları hakkında bilgi veren İBB KV Projeler Müdür Yardımcısı Ayşen Kaya ise kazı alanının, deneyimlenebilen bir müze kompleksi haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Kazının bütçesi hakkında da bilgi veren Ayşen Kaya, ilk etapta 5 milyon 900 bin TL civarında bir harcama yapıldığı, planlanan bütçenin ise 60 milyon TL civarında olduğunu sözlerine ekledi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.