Rekabet Kurumu'ndan Google'a para cezası

Dünyanın en popüler arama motoruna Rekabet Kurulu’ndan yeni ceza geldi. Google’a 2023 yılı gayri safi gelirlerinin her gün için on binde beşi oranında idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

17/05/2024 13:05
Rekabet Kurumu'ndan Google'a para cezası

Rekabet Kurumu, bugün paylaştığı bir gönderi ile Google'a yükümlülükleri yerine getirmediği için günlük para cezası verdiğini açıkladı. Gönderide yer alan bilgilere göre; Rekabet Kurulu'nun 08 Nisan 2021 tarihli ve 21-20/248-105 sayılı kararında, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği tespit edilmiş ve Google hakkında 296.084.899,49 Milyon TL idari para cezasına hükmedilmişti.

Webrazzi'nin aktardığına göre, Rekabet Kurulu, ayrıca şirkete, ihlalin giderilmesi ve pazardaki etkin rekabetin tesis edilmesini temin etmek için birtakım yükümlülükler getirdiğini belirtiyor: Bu kapsamda Google’ın, rakip yerel arama hizmetlerine ve rakip konaklama fiyatı karşılaştırma hizmetlerine genel arama sonuç sayfasında Google’ın kendi ilgili hizmetlerinden dezavantajlı olmayacakları koşulları sağlaması gerekmektedir. Bu doğrultuda Google, “Yerel arama hizmetleri” pazarında Kurul tarafından işaret edilen endişeleri bertaaraf etmek için yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarımları içeren tedbir önerilerini sunmuştur.

Paylaşılan bilgilere göre; kurulun 21.Mart 2024 tarihli toplantısında, Google tarafından sunulan bu tedbir önerilerinin uygulanmaya alınması ve 3 aylık süre zarfınca izlenmesine karar verildi. Paylaşılan belgede; Google tarafından söz konusu tedbirlerin, 15 Nisan 2024 tarihi itibarıyla tamamen piyasaya sürüldüğü ifade edildiği belirtilmekte. Ancak Rekabet Kurumu tarafından paylaşılan bilgilere göre; şirketin kurul tarafından getirilen yükümlülükleri yerine getirmediği tespit edildi:

Google’ın “yerel arama hizmetleri” bakımından uygulanmaya alınmasına karar verilen yeni tasarımları otel sorguları bakımından uygulamadığı, dolayısıyla Google’ın “yerel arama hizmetlerine” ilişkin Kurul tarafından getirilen yükümlülükleri yerine getirmediği tespit edilmiştir. 

Bu nedenle 4054 sayılı Kanun’un 17. maddesi kapsamında Google’a 15.04.2024 tarihi itibarıyla başlamak ve bu yükümlülüklerin yerine getirilmesine kadar yürütülmek üzere 2023 yılı gayri safi gelirlerinin her gün için onbinde beşi oranında idari para cezası uygulanmasına karar verildi.


Önemli haberleri kaçırma!

E-posta bültenine abone ol:

Merak etme spam mailler gelmeyecek.